Divisió 35 | 35 Divisió

<p>La Divisió 35, enquadrada al&nbsp;I Cos de l' Exèrcit (Moriones) (30/5/1937 - 10/6/1937), el&nbsp;V Cos de l' Exèrcit (Modesto)&nbsp;(6/7/1937 - 5/1938)&nbsp;i el&nbsp;XV Cos de l' Exèrcit (Tagüeña) (6/1938 - 23/9/1938), estava format per:</p><ul><li>(30/5/1937 - 2/6/1937):</li><li>12 blindats&nbsp;</li><li>Bateria Agard</li><li>XIV Brigada Internacional</li><li>XXXI Brigada Espanyola</li><li>LXIX Brigada Espayola</li><li>2 Batallons de la XXI Brigada Espanyola</li><li>(2/6/1937 - 10/6/1937):</li><li>Tots els anteriors menys la LXIX Brigada Espanyola</li><li>(11/6/1937 - 30/6/1937):</li><li>Serveis i batallons divisionaris</li><li>(30/6/1937 - 4/8/1937):</li><li>II Grup Skoda</li><li>Grup de Caballeria Divisionària</li><li>XI Brigada Internacional</li><li>XXXII Brigada Espanyola</li><li>CVIII Brigada Espanyola</li><li>Batalló Divisionari</li><li>(4/8/1937 - 10/10/1937):</li><li>Companyia disciplinària&nbsp;</li><li>XV Brigada Internacional</li><li>(10/10/1937 - 19/10/1937):</li><li>Tots els anteriors menys la XV Brigada Internacional</li><li>(19/10/1937 - 4/3/1938):</li><li>Recuperació de la XV Brigada Internacional</li><li>(4/3/1938 - 23/9/1938):</li><li>II Grup Skoda</li><li>Grup de Caballeria Divisionària</li><li>XI Brigada Internacional</li><li>XIII Brigada Internacional</li><li>XV Brigada Internacional</li><li>Batalló Divisionari</li><li>Companyia de Metralladores</li><li>(26/7/1938 - 7/8/1938):</li><li>Tots els anteriors i a més durant les actuacions a la Cota de la Muerte:</li><li>2 esquadrons de tancs</li><li>2 esquadrons de blindats</li><li>16 Divisió Espanyola</li><li>C Brigada Espanyola</li><li>CI Brigada Espanyola</li><li>(6/9/1938 - 23/9/1938):</li><li>Quan s' integra com a sector independent entre els Cossos V i XV, s' incorpora:</li><li>1 Batalló especial</li><li>Preferència en el tir de l' artilleria</li></ul><p>Les princiapls actuacions foren:</p><ul><li>Concentració a Miraflores i formació (29/5/1937 - 30/5/1937)</li><li>Ofensiva de La Granja (30/5/1937 - 10/6/1937)</li><li>Repòs (10/6/1937 -28/6/1937)</li><li>Concentració al Monte Alto, a l' est de l' Escorial (28/6/1937 - 6/7/1937)</li><li>Batalla de Brunete (6/7/1937 - 28/7/1937)</li><li>Quarter General a Morata de Tajuña (28/7/1937 - 10/8/1937)</li><li>Quarter General a Madrid (10/8/1937 - 19/8/1937)</li><li>Quarter General a la Puebla de Híjar (19/8/1937 - 20/8/1937)</li><li>Concentració als Campillos (20/8/1937 - 23/8/1937)</li><li>Batalla de Belchite (24/8/1937 - 19/10/1937)</li><li>Repòs (20/10/1937 - 21/12/1937)</li><li>Segona línia a la Batalla de Terol (22/12/1937 - 28/12/1937)</li><li>Batalla de Terol (29/12/1937 - 19/2/1938)</li><li>Serralada de Palomera (29/12/1937)</li><li>Lloc de Comandament a Tortajada (17/1/1938)</li><li>Lloc de Comandament a Terol (22/1/1938)</li><li>Bueñas - &nbsp;Villarquemado (23/1/1938 - 29/1/1938)</li><li>Segura de los Baños (15/2/1938 - 19/2/1938)</li><li>Relleu &nbsp;(19/2/1938 - 8/3/1938)</li><li>Desbandada d' Aragó (9/3/1938 - 15/4/1938)</li><li>Relleu a Vilaseca de Solcina (15/4/1938 - 31/5/1938)</li><li>Concentració a Torre de l' Espanyol - Cabassers (31/5/1938 - 24/7/1938)</li><li>Pas de l' Ebre i atac cap a Gandesa (25/7/1938 - 7/8/1938)</li><li>Relleu a Mora d' Ebre i Camposines (7/8/1938 - 15/8/1938)</li><li>Defensa de la Serra de Pàndols (15/8/1938 - 27/8/1938)</li><li>Relleu a la Venta de Camposines (27/8/1938 - 3/9/1938)</li><li>Defensa dels passos de Camposines (3/9/1938 - 23/9/1938, desmobilitació)</li></ul>

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 225
AGARD, Jean
AIT HAMMOUT, Mohamed‎
ALEK
ALTMANN, Gábor
ANDRÉ, Roland
ANDREOLI, Erminio
ATLAS, Arthur
AUDEBERT, Gabriel
AUER, Franz
BACIOCCHI, Mario
BAUER, Franz (Trumau)
BEKIER, Aleksander
BELLEPAUME, Alfred
BERNÁTH, József
BERNLOCHNER, Alfons
BIANCO, Vincenzo
BINOT, Pierre Jean Marie
BLOCH, Jeannette
BORJAN, Gojko
BOULKA, Simon
BRECH, Franz
BRITO RODRÍGUEZ, Armando
BRYAN, Bert
BUSCH, Irving
BUZÓN NEIRA, Roberto
CACCIOLATO, Léo
CANONICA, Antonio
CARBONELL CUEVAS, Jorge
CARCANO, Giambattista
CASALS OTERO, Roberto
CASTAING, Jean Ernest
CASTRO SEOANE, Esmeraldo
CASTRO SEOANE, Luis María
CAUDRON, Georges
CELOFIGA, Alois
CHLADEK, Franz
CIMRING, Henri
COCHRANE, Archie L.
COOK, Judith
COUTELLE, Karl
CROME, Leonard
CURTIS, Robert Lee
CZIPKE, Franz
DE LA VEGA SÁNCHEZ, Rafael
DELABY, Florian
DELAHAYE, Rémy Firmin
DELCOUS, Jean
DELONE, Robert
DEVETSKO, Charles
DEVINE, John Michael
DHAGA DEL CASTILLO, José
DÍAZ SANTOS, Juan José
DICKS, Walter
DIETRICH, Adolf
DIGGES, William Mitchell
DITCHEV, Dimo
DITRICHOVA, Berta
DOMANSKI - DUBOIS, Mieczyslaw
DOMART, León
DOPS CLEMANT, Jean
DORLAND, Norman Edward Jr.
DOYLE, John
DROPOLICKT, Kirill
DROSSEL, Anthony B.
DUBELL, Franz
DUBOIS
DUBOIS, Adrien
DUERMEYER, Heinrich
DUEZ, René
DUNCAN, Lowell Oswalt
ESIMONTOSKY, Andrés
FAILLY, Marcel
FARROW, Nan
FEHR, Joseph
FELDSTEJN, Scholem
FERK, Georg
FERNÁNDEZ DEL REAL, Virgilio
FIERRO, Roberto
FISCHER
FLATO, Samuel
FOERSTERLING, Paul
FORTIS, Pavlos N.
FRANZ
FRANZ, Felix
FRUCHER, Zdislao
FRUCHTER, Ladislaw
FUMBURY, Franz
FUNBERG, Fratz
GAIART, Albert
GARCÍA ÁLVAREZ, Ildefonso
GEIR, Ludwig
GEORGELIN, Jean
GIMÉNEZ MARTÍN, Juan Francisco
GODFREY, John
GOUTRAT
GROSS, Maurice
GRÜNBERGER, Alois
GUIMPEL, Boris
GUIMPEL, Marguerite
HAAS, Johann
HAHS, Franz
HAPIOT, Julien
HEGENBERG, Willy
HELLER, Jósef
HENRÍQUEZ-CAUBIN, Julián
HERING, Arno
HERTL, Hans
HIBBERT, Phyllis R.
HIEBL, Laurenz
HILL, Preston
HINTERBERGER, Rudolf
HOFFMANN, Erich
IONESCU, Constantin
IPPEN, Felix
JEGZENTIS, Robert
KALMA, Sarah
KÁLMÁN, András
KALTSCHMIDT, Hans (Alemanya)
KISZELY, John
KÚHN, Albert
KÚHNE, Paul
KUPICSZ, Wladimir
LAGUNAS, Simon
LALANNE, Albert Jean Antoine
LANDAUER, Hans
LAUREL OLIVERA, Carlos Manuel Alejandro
LE DÉ, Pierre
LEFEBVRE, Eugène Bernard
LELOUP
LERNER, Murray B
LICHTBLAU, Rudolf
LILKER, Arthur
LIPPE, Kurt
LIZCANO
LLUBERÉ ZUÑIGA, Rafael Ángel
LONGO, Luigi
LOOMIS, Elliot B.
LÜDTKE, Gerhard
MACFARQUHAR, Roderick
MANZ, Rudolf
MARGON, Oskar
MARTÍNEZ
MATEO MERINO, Pedro
METTLER, Wilfried
MICHEL, André
MIGONI FLORES, Francisco
MILLER, Margot
MORLAG, Hans
MÜLLER, Paul
NAGLE, Robert Arnold
NAVARRO
NETREBA, Alfred
NEUBAUER, Heinrich
NOVARO, Claude Laigle
OBRIOT, Tersil
OLLER OLIVERAS, Manuel
OPPMAN, Tadeusz
OPPMANN, Jeannette
PALMER, Aileen Yvonne
PARMELEE, Kenneth C.
PATIN
PECZENIK, Anni
PEREZ VILLAREAL, Antonio
PERRY, Raoul
PETROVIC, Grujo
PIKE, William
PINO POZO, Plácido del
PLUSTWICK, Heinz
POWER, John
PRIESS, Heinz
PUJOL JIMENEZ, Antonio
PUTZ, Joseph
RANDÉ RIBA, Josep
RANICH, Johann
RANNOU, André Marie
RAPP, Albert
RASSO RASSO, Juan
RAUCH, Heinz
RAY, James Thomas
RICHARD, Paul
RIVAS VALLE, Virgilio
ROBINSON, Bert
ROLF, Ronald
ROSENBERG, Leon
ROSENHOLZ, Mundis
RUBIN, Henry Mortimer
RUBINT, Stanislaus
RUTTER, Dorothy
SARTE LÓPEZ, Ramón
SASTRE, José María
SAXTON, Reginald S.
SCHALLER, Eduard
SCHINDLER, Albert
SCHUBERT, Heinrich
SCHUSTER, Charles
SHIRLAW, Gerald Bertram
SILVERSTEIN, Esther Miriam
SINCLAIR-LOUTITT, Kenneth
SMITH, Harry Wesley
SMYTH, Rosaleen Stella
SOBESLAUSKI, Louis
SONNEREICH, Sigmund
SPINNER, Raplh Theodore
SWIERCZEWSKI, Karol
SZUREK, Aleksander
TABBUSH, Victor
TATHAM, William John
TESAR, Franz
THOMAIDAS, Menas
THORNYCROFT, Christopher Hamo
TORRES REQUEJA, Enrique
TRÄNKLER, Fritz
TRENKLER, Georg (Àustria)
TRUJILLO CARRANZA, Antonio
TUDOR - HART, Alex
UHLIG, Paul
WAITZMAN, Samuel.
WAJNERMANN, Zelmann
WALSH, Joseph Martin, Jr.
WATERS, George Walter
Webster, Robert
WEINBERG, Willi
WIDONIG, Karl
WINTER, Heinrich (1905)
ZAK, Stephen