Divisió 35 | 35 Divisió

La Divisió 35, enquadrada al I Cos de l' Exèrcit (Moriones) (30/5/1937 - 10/6/1937), el V Cos de l' Exèrcit (Modesto) (6/7/1937 - 5/1938) i el XV Cos de l' Exèrcit (Tagüeña) (6/1938 - 23/9/1938), estava format per:

  • (30/5/1937 - 2/6/1937):
  • 12 blindats 
  • Bateria Agard
  • XIV Brigada Internacional
  • XXXI Brigada Espanyola
  • LXIX Brigada Espayola
  • 2 Batallons de la XXI Brigada Espanyola
  • (2/6/1937 - 10/6/1937):
  • Tots els anteriors menys la LXIX Brigada Espanyola
  • (11/6/1937 - 30/6/1937):
  • Serveis i batallons divisionaris
  • (30/6/1937 - 4/8/1937):
  • II Grup Skoda
  • Grup de Caballeria Divisionària
  • XI Brigada Internacional
  • XXXII Brigada Espanyola
  • CVIII Brigada Espanyola
  • Batalló Divisionari
  • (4/8/1937 - 10/10/1937):
  • Companyia disciplinària 
  • XV Brigada Internacional
  • (10/10/1937 - 19/10/1937):
  • Tots els anteriors menys la XV Brigada Internacional
  • (19/10/1937 - 4/3/1938):
  • Recuperació de la XV Brigada Internacional
  • (4/3/1938 - 23/9/1938):
  • II Grup Skoda
  • Grup de Caballeria Divisionària
  • XI Brigada Internacional
  • XIII Brigada Internacional
  • XV Brigada Internacional
  • Batalló Divisionari
  • Companyia de Metralladores
  • (26/7/1938 - 7/8/1938):
  • Tots els anteriors i a més durant les actuacions a la Cota de la Muerte:
  • 2 esquadrons de tancs
  • 2 esquadrons de blindats
  • 16 Divisió Espanyola
  • C Brigada Espanyola
  • CI Brigada Espanyola
  • (6/9/1938 - 23/9/1938):
  • Quan s' integra com a sector independent entre els Cossos V i XV, s' incorpora:
  • 1 Batalló especial
  • Preferència en el tir de l' artilleria

Les princiapls actuacions foren:

  • Concentració a Miraflores i formació (29/5/1937 - 30/5/1937)
  • Ofensiva de La Granja (30/5/1937 - 10/6/1937)
  • Repòs (10/6/1937 -28/6/1937)
  • Concentració al Monte Alto, a l' est de l' Escorial (28/6/1937 - 6/7/1937)
  • Batalla de Brunete (6/7/1937 - 28/7/1937)
  • Quarter General a Morata de Tajuña (28/7/1937 - 10/8/1937)
  • Quarter General a Madrid (10/8/1937 - 19/8/1937)
  • Quarter General a la Puebla de Híjar (19/8/1937 - 20/8/1937)
  • Concentració als Campillos (20/8/1937 - 23/8/1937)
  • Batalla de Belchite (24/8/1937 - 19/10/1937)
  • Repòs (20/10/1937 - 21/12/1937)
  • Segona línia a la Batalla de Terol (22/12/1937 - 28/12/1937)
  • Batalla de Terol (29/12/1937 - 19/2/1938)
  • Serralada de Palomera (29/12/1937)
  • Lloc de Comandament a Tortajada (17/1/1938)
  • Lloc de Comandament a Terol (22/1/1938)
  • Bueñas -  Villarquemado (23/1/1938 - 29/1/1938)
  • Segura de los Baños (15/2/1938 - 19/2/1938)
  • Relleu  (19/2/1938 - 8/3/1938)
  • Desbandada d' Aragó (9/3/1938 - 15/4/1938)
  • Relleu a Vilaseca de Solcina (15/4/1938 - 31/5/1938)
  • Concentració a Torre de l' Espanyol - Cabassers (31/5/1938 - 24/7/1938)
  • Pas de l' Ebre i atac cap a Gandesa (25/7/1938 - 7/8/1938)
  • Relleu a Mora d' Ebre i Camposines (7/8/1938 - 15/8/1938)
  • Defensa de la Serra de Pàndols (15/8/1938 - 27/8/1938)
  • Relleu a la Venta de Camposines (27/8/1938 - 3/9/1938)
  • Defensa dels passos de Camposines (3/9/1938 - 23/9/1938, desmobilitació)

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 388
ABAD, Roman
ABEL CHISBERT, Celestino
AGARD, Jean
AIT HAMMOUT, Mohamed‎
ALEK
ALTMANN, Gábor
ANDRÉ, Roland
ANDREOLI, Erminio
ANTOINE, Lucien
ANTOON, André
APARICI RUIZ, Juan
ARBOUSSET, Samuel
ARMANYS, Otto
ARTIN, Manadiaio
ATLAS, Arthur
AUDEBERT, Gabriel
AUER, Franz
BABIČ, Anton Toni
BACIOCCHI, Mario
BAGOUET, Raymond
BALBOT, Ernest
BAUER, Franz (Trumau)
BAUER, Leopold
BECKER, Klaus
BEKIER, Aleksander
BELL, Julian
BELLEPAUME, Alfred
BERG, Christian
BERNARD, Fernand
BERNÁTH, József
BERNEGAN, Willi
BERNLOCHNER, Alfons
BESTON, Aimé
BIANCO, Vincenzo
BINOT, Pierre Jean Marie
BLAKE, Patrik
BLAŽEVIĆ, Marko
BLEICH, Heinrich
BLOCH, Jeannette
BODHOLT, Simon
BORJAN, Gojko
BOULKA, Simon
BOURGILLON, Jules
BRAVO PALOMERO, Juan
BRECH, Franz
BRITO RODRÍGUEZ, Armando
BRYAN, Bert
BURKERT, Egon Kurt
BUSCH, Irving
BUZÓN NEIRA, Roberto
CACCIOLATO, Léo
CALATAYUD MAIQUEZ, José
CAMARENA DE NAVAS, Esteban
CANONICA, Antonio
CARBONELL CUEVAS, Jorge
CARCANO, Giambattista
CARRÈRE, Raoul
CASALS OTERO, Roberto
CASTAING, Jean Ernest
CASTILLA LATORRE, Jesús
CASTRO SEOANE, Esmeraldo
CASTRO SEOANE, Luis María
CAUDRON, Georges
CELOFIGA, Alois
CERNY, Ludwig
CERVERA BERGADES, Francisco
CHLADEK, Franz
CHROME
CIMRING, Henri
CLOKE, Richard
COCHRANE, Archie L.
COCHRANE, Patrick
CODINA FATJÓ, Salvador
CODRONS, Lucien Émile
COLODET, Francois
COOK, Judith
CORONADO LÓPEZ, Ángel
COUTELLE, Karl
CRISTEA, Nicolai
CROME, Leonard
CRONE
CROTTANS, Julien
CURTIS, Robert Lee
CZIPKE, Franz
DALEDSKI, Michael
DANIELLIS, Franz
DAVID, Samuil
DE LA VEGA SÁNCHEZ, Rafael
DELABY, Florian
DELAHAYE, Rémy Firmin
DELCOUS, Jean
DELGANDO MENA, Feliciano
DELL ANDREA, Guido
DELONE, Robert
DEMUTH, Michel
DENIS, Arturo
DEVETSKO, Charles
DEVINE, John Michael
DHAGA DEL CASTILLO, José
DÍAZ SANTOS, Juan José
DÍAZ, Ricardo
DICKS, Walter
DIEBRICH, Adolf
DIGGES, William Mitchell
DITCHEV, Dimo
DITRICHOVA, Berta
DOMANSKI - DUBOIS, Mieczyslaw
DOMART, León
DOPS CLEMANT, Jean
DORLAND, Norman Edward Jr.
DOYLE, John
DROPOLICKT, Kirill
DROSSEL, Anthony B.
DUBELL, Franz
DUBOIS
DUBOIS, Adrien
DUERMEYER, Heinrich
DUEZ, René
DUNCAN, Lowell Oswalt
DUVIGNEO, Pierre
DYCKA, Josef
EINHORN, Wilhelm
EPELBAUM, Boris
ESCIMONTOWSKI, André
FAILLY, Marcel
FARROW, Nan
FAY, Lawrence
FEHR, Joseph
FELDSTEJN, Scholem
FERK, Georg
FERNÁNDEZ DEL REAL, Virgilio
FERNÁNDEZ HERVÁS, Manuel
FERNÁNDEZ RABANAL, Bernardo
FIERRO, Roberto
FLATO, Samuel
FOERSTERLING, Paul
FÖRSTERLING, Paul
FORTIS, Pavlos N.
FRANK, Max
FRANZ
FRANZ, Felix
FRUCHER, Zdislao
FRUCHTER, Ladislaw
FULLER, Thomas G.
FUMBURY, Franz
FUNBERG, Fratz
GAIART, Albert
GARCÍA ÁLVAREZ, Ildefonso
GARCÍA ASTASIO, Dolores
GARCÍA DORIA, Froilan
GARCÍA LÓPEZ, Antonio
GARE, Albert
GEIR, Ludwig
GEORGELIN, Jean
GIBBS, Alexander
GIMÉNEZ MARTÍN, Juan Francisco
GODFREY, John
GÖLZENLEUCHTER, Johannes
GÓMEZ MORALES, Gregorio
GOUTRAT
GROSJEAN, Roger
GROSS, Maurice
GRUENBERGER, Alois
GRÜNBERGER, Alois
GUIMPEL, Boris
GUIMPEL, Marguerite
GUZÓN GONZÁLEZ, Víctor
HAAS, Johann
HAHS, Franz
Hanpmam
HAPIOT, Julien
HEGENBERG, Willy
HELLER, Jósef
HELLER, Walter
HENRÍQUEZ-CAUBIN, Julián
HERING, Arno
HERTL, Hans
HIBBERT, Phyllis R.
HIEBL, Laurenz
HILL, Preston
HINTERBERGER, Rudolf
HOFFMANN, Erich
HOLMAN G., Portia
IONESCU, Constantin
IPPEN, Felix
JEGZENTIS, Robert
JIMÉNEZ MONRABAL, Juan
JIMÉNEZ SIRVANT, Fulgencio
KACHEVAKI, Alejandro
KALMA, Sarah
KÁLMÁN, András
KALMUS, Teodoro
KALNA
KAMI, David
KARCHWSKI
KEMPF, Adolf
KERSTEN, Herbert
KHETCH, Teodore
KISZELY, John
KORCHEVSKI, Alejandro
KRAUNER, Marian
KSIZARCER, León
KÚHN, Albert
KÚHNE, Paul
KUPICSZ, Wladimir
KUPÒIZ, Wladimir
KUTIN, Josef
KUTIN, Maïa
LAGUNAS, Simon
LALANNE, Albert Jean Antoine
LAMB, Leonard
LANDAUER, Hans
LANDESBERG, Hans
LAUREL OLIVERA, Carlos Manuel Alejandro
LE DÉ, Pierre
LECURU, René
LEFEBVRE, Eugène Bernard
LELOUP
LERAT, Ferdinand
LERNER, Murray B
LICHTBLAU, Rudolf
LILKER, Arthur
LIPPE, Kurt
LIZCANO
LLUBERÉ ZUÑIGA, Rafael Ángel
LOEWENTHEL, Ernesto
LONGO, Luigi
LOOMIS, Elliot B.
LÖSCH, Maximilien
LOZANO LÓPEZ, Pedro
LUCKA, Gustav
LÜDTKE, Gerhard
MACFARQUHAR, Roderick
MALKMUS, Theo
MANZ, Rudolf
MARCOVICI, Leon
MARGON, Oskar
MARTÍNEZ
MARX, Franz
MASCHERIN, Mario
MATEO MERINO, Pedro
MATKOVICH, Milan
MAYR, Hubert
MEDINA HERRERA, Pablo
MEHR, Jacob
MENAS, Tomaídas
METTLER, Wilfried
MICHEL, André
MIGNANI, Arturo
MIGONI FLORES, Francisco
MILLER, Margot
MORGANTI, Domenico
MORLAG, Hans
MORORU, Nicu
MÜLLER, Hugo
MÜLLER, Paul
NAGLE, Robert Arnold
NAVARRO
NETREBA, Alfred
NEUBAUER, Heinrich
NEULANDER, Ernest
NIELSEN BOJE
NOEL, Pivvato
NORTON, Thomas A.
NOURY, Alphonse
NOVARO, Claude Laigle
NOVENIO, Agostinetto
NOZAR, Joseph
O'REGAN, James Francis
OBRIOT, Tersil
OLLER OLIVERAS, Manuel
OPPMAN, Tadeusz
OPPMANN, Jeannette
OSKAR, Biro
PAIRE, Etiene
PALMER, Aileen Yvonne
PARMELEE, Kenneth C.
PATIN
PAVLOV, Maxim
PECZENIK, Anni
PEREZ VILLAREAL, Antonio
PERREY, Raoul
PETRIK, Blake
PETROVIC, Grujo
PETROVITCH, Dusan
PEYRONIK, Emile
PICHON, Jean
PIKE, William
PINO POZO, Plácido del
PLUSTWICK, Heinz
POCHI, Camillo Wan
POMERANZ, Samuel
POP, Nicolae
POPESCU, Constantin
PORTORRN, Henri
POWER, John
PRIESS, Heinz
PUJOL JIMENEZ, Antonio
PUTZ, Joseph
QUERALTÓ FORTUNY, José
RAIKOVICH, Stefan
RANDÉ RIBA, Josep
RANICH, Johann
RANNOU, André Marie
RAPP, Albert
RASSO RASSO, Juan
RAUCH, Heinz
RAY, James Thomas
REQUENA TORREGROSA, Manuel
RICHARD, Paul
RIVAS VALLE, Virgilio
ROBINSON, Bert
ROCKLAY, Mildred
ROIG SANCHO, Luis
ROLPH, Ronald
ROMER, Edna Drabkin
ROSENBERG, Leon
ROSENHOLZ, Mundis
ROSNER, Mayer
ROSSI, Mario
RUBIN, Henry Mortimer
RUBINT, Stanislaus
RUIZ
RUTTER, Dorothy
SABADOSZ, Sandor
SABINO
SÁEZ MARÍN, Manuel
SÄLZER, Eeich
SÁNCHEZ MOLLA, Juan
SARTE LÓPEZ, Ramón
SASTRE, José María
SAVAKO, John
SAXTON, Reginald S.
SCHALLER, Eduard
SCHEINBERG, Matafia
SCHINDLER, Albert (Aglasterhausen)
SCHUBERT, Heinrich
SCHÜRMANN, Heinrich
SCHUSTER, Charles
SHIFF, Solomon
SHIRLAW, Gerald Bertram
SHVERDÁ, Iván
SILVERSTEIN, Esther Miriam
SINCLAIR-LOUTITT, Kenneth
SIVERTSEN, Jan Sven
SMITH, Harry Wesley
SMYTH, Rosaleen Stella
SNEAD, Joseph Anthony
SOBESLAUSKI, Louis
SOFER, Nahum
SONNEREICH, Sigmund
SPINNER, Raplh Theodore
SWIERCZEWSKI, Karol
SWITALLA, Stanislaus
SZABARI, Gabriel
SZUREK, Aleksander
TABBUSH, Victor
TABERNER TADEO, Rafael
TAKACS, George
TATHAM, William John
TENINE, Juliette
TERUEL NUÑEZ, Nicomedes
TESAR, Franz
THORNYCROFT, Christopher Hamo
TORRES REQUEJA, Enrique
TRÄNKLER, Fritz
TRENKLER, Georg (Àustria)
TRUJILLO CARRANZA, Antonio
TSERMEGAS, Steve
TUDOR - HART, Alex
UGREN, Karlo
UHLIG, Paul
URBANSKI, Alfred
VALIENTE GONZÁLEZ, Ramon
VARTANIAN, Charles
VERCHER ALEMANY, Francisco
WAGNER, Alois
WAITZMAN, Samuel.
WAJNERMANN, Zelmann
WALSH, Joseph Martin, Jr.
WATERS, George Walter
WEBSTER, Robert
WEINBERG, Willi
WEINER, Rose
WIDONIG, Karl
WINTER, Heinrich (1905)
ZAK, Stephen
ZWIRBLIS, Tomas