Esquerra
Dreta

HERTL, Hans

Home

Pestanyes

Dades del brigadista
Àlies del brigadista: 
HERTL, Johann
País de naixement/procedència: 
Austria
Lloc de naixement: 
Viena
Data de naixement: 
8/03/1905
Lloc de defunció: 
Viena
Data de defunció: 
11/07/1988
Cos de l'exèrcit: 
Terra
Brigadistes per procedència, gènere, religió, etc.: 
Austríacs
Divisió | Agrupació: 
Esdeveniments del segle XX: 
Segona Guerra Mundial (1939 - 1945)
Camps de concentració | Camps de refugiats | Presons: 
Camp d'Argelers
Camp de concentració de Dachau
Camp de Gurs
Camp de Montlluís
Camp de Sant Cebrià
Ideologies polítiques: 
Comunisme
Organitzacions | Partits polítics | Sindicats: 
Kommunistische Partei Österreichs (KPO) (Partit Comunista d'Àustria)
Professions: 
Ferroviaris
Manyans | Serrallers
Anys/mesos de la seva estada a Espanya: 
    • G
    • F
    • M
    • A
    • M
    • J
    • J
    • A
    • S
    • O
    • N
    • D
  • 1936
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1937
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1938
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1939
    • Gener
    • Febrer
    • Març
Més informació: 
  • Unes fonts diuen que era maquinista i altres vigilant de l'ajuntament
  • Era membre del KPÖ  (Partit Comunista)
  • Del 27 de setembre de 1935 al 24 de juliol de 1936va estar empresonat per insurrecció
  • El 12 de juliol de 1937 marxà d'Àustria a Espanya i va ser adscrit a la Brigada XI, 4rt, batalló i la 35a Divisió, batalló especial 
  • Tenia el grau de tinent 
  • El 1939 quedà internat a Sant Cebrià, Gurs, Argelers i Montlluís
  • Després va ser internat al camp de concentració de Dachau entre el 3 de maig de 1941 i el 29 d'abril de 1945
  • Després de l'alliberament, tornà a Viena i treballà al Departament I (Policia de l'Estat) del Departament de Policia de Viena, Servei Legal Superior
  • Acabada la Segona Guerra Mundial, a la zona d'infuència soviètica, l'oficina de quadres del Partit Comunista austríac, sota la direcció d'Heinrich Fritz, s'ocupà de situar antics brigadistes membres del partit, així més de cinquanta brigadistes van integrar-se a la Direcció General de Polícia de Viena. Altres a l'aparell del Partit o a empreses sota administració soviètica.
  • Amb la guerra freda aquesta situació canvià radicalment i al 1955, amb la retirada de les forces d'ocupació, van ser acomiadat 
Fonts documentals