Estat Major | Comandament de les Brigades Internacionals

<p>L’edifici del Gran Hotel, fou el lloc escollit per a la ubicació de l'Estat Major de les Brigades Internacionals. Va constituir un dels nuclis més importants per als voluntaris internacionals a Albacete. Dos dels seus pisos estaven a disposició dels oficials i un altre, destinat a roba i equipament. S'hi van allotjar uns 50 voluntaris. També va funcionar com a hospital pels&nbsp;convalescents, pendents de ser repatriats als seus països d'origen.<br>Els alts&nbsp; comandaments de les Brigades Internacionals van establir la seva residència al Col·legi de les Monges Dominiques, a Albacete. Aquest edifici, construït a&nbsp;finals del segle XIX, va ser donat a les germanes dominiques&nbsp;per a l’educació de les nenes. El juliol de 1936 és abandonat per les monges&nbsp;a causa de la guerra. Es trobava situat davant de l'estació de&nbsp;tren i es va utilitzar com a Caserna General d'André Marty (Comissari Polític i Cap de les Brigades Internacionals).&nbsp;</p>

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 359
ABRAMSON, Adelina
ACKERMANN, Piet
ADAM, Ernst
ADAMES
ADRIACHENKO, Viktor
AGALTSOV, Filipp
AGARD, Jean
AGOSTINO, Jorge
AITKEN, George
AJZEN, Tobiasz
AKL, Josph Jean
ALEKSANDROWICZ, Waclaw
ALPER, Marcus Mordecai
ANTOINE
ANTOŠ, Pavel
ARBOUSSET, Samuel
ARRANZ, Adelaïde
AVGHERINOS, Hércules
BACK, Emil
BALESTRI, Renato
BANFFY, Janos
BARITICHT, Mio
BARONTINI, Ilio
BARROWS, Theodore
BATTAINI, Giuseppe
BAUMLER, Albert G
BEBLER, Aleš
BECKER, Klaus
BEGOVIČ, Vlajko
BEGUILMAN, Fernand
BEIMLER, Hans
BELIN, André
BENZ, Willy
BÉRENGUER, Alfonso
BERGER, Franz [Lichtenegg]
BERNARD, Fernand
BERNASCONI, Louis Josep
BERNET, Albert
BESSIE, Alvah Cecil
BETSCHENER, Luis
BIANCHI, Silvio
BIELOV
BISCHITZKI, Wladimir
BIZZO TAGLIABUJ, Jean Enriq
BLAZEJAPK, José
BOROHY
BOUGRAT, Marcel
BRACCIALARGHE, Giorgio
BRUSADI GIOWAN, Battista
BUHR, André
CACCAVO, Giuseppe
CALDAMAISON, Jean
CALONNE, Nestor
CALPAC, André
CAMPAGNOLI, Luigi
CANEPA, Giovanni Battista
CARBONELL CUEVAS, Jorge
CAUDOUX
CAUNA, Louis Henri
CAZALA, René
CAZZOLI, Ubaldo
CHABERT, René
CHAIDRON, Louis
CHASSAING, Renée
CHASSAING, Thérèse
CHIARELLI, Giulio
COCCIARELLI, Carlo
CODOU, Roger
COLIE, Henri
ČOPIĆ, Vladimir Senjko
COVO, César
DAHINDEN, Karl
DART, Rollin Jones
DEDI, Veli
DELASSALLE, Gaston
DELONE, Robert
DEMAIO, Anthony
DEMARIA, Joseph Maurice
DEPTULA, Juliano
DESKOVITCH, Jean
DETRO, Phil
DEUTSCH, Julius (Àustria)
DIGGES, William Mitchell
DILLI SANTO, Rosario
DOBRITZHOFER, Anton
DONIZETTI, Ugo
DORAN, Dave
DORF, Artur
DORSEY, Frank Carruthers
DOYLE
DROSSEL, Anthony B.
DUCHASIN, Juan
DUDEL, Ernst
DUFF, P.
DUMONT, Jules Joseph
DUNBAR, Malcolm
DUPONT, Robert Charles
DURAND, Alfred
DURBECC
DUREM, Ramon
DURIF, Antoine
DUVAL, René Clément Eugène
DYCKA, Josef
EHRLICH, Edward
EIDER, Louis
EINSILD, Udo
EISNER, Victor
EMIL, Michand
ENGERT, Hermann
EPELBAUM, Boris
ERIKSSON, Kurt
ERLICHER, Paul
ESIMONTOSKY, Andrés
EWANS, T.
FARKASOWSKI, Jac
FARRAR, Max
FAUCON, Aimé
FERRY LINDER, Francisco
FINDLEY, Benjamin Franklin
FISCHER, Gert
FISCHER, Louis
FÖLKEL, Wilhelm
FORESTER, Kenneth Roland
FORMICA, Riccardo
FORSHAM, Harold George
FRANCAIS, Raymond
FRANK, Kurt
FREUDMANN, Walter
GALICZ, Janos
GALLEANI, Umberto
GALLOIS
GARNOV, Alexander
GATES, John
GAYLE, Louis
GAYMAN, Vital Isidore Élie
GEORGES, Pierre
GERLACH, John
GIORGI, Anilo
GIORGI, Cesar
GOBERT, René Louis
GOSSET, Jean
GOURVILLE, Albert Émile Joseph Gabriel
GOUSSAULT, Michel Lucien
GRACHEV, Ivan
GRASSL, Robert
GRIFFITH, William
GUIMPEL, Boris
GUTMAN, Hans
HAPIOT, Julien
HECHT, Joe
HEILBRUN, Gustaw
HEIMGARTNER, Theodor
HENCY, Jacques
HENRÍQUEZ-CAUBIN, Julián
HENTSCHKE, Gustav Reinhold
HERMANN
HEUSTER
HLUCZHOVISHI, Mase
IVANOV, Nikolai (Terra)
JACCHIA, Piero
JACQUOT, André Raymond Louis
JOUNENT, Étienne
JULLIEN, Charles
KACHÁNOV, Kuzmá
KAHLE, Hans
KALTSCHMIDT, Hans (Alemanya)
KAMM, Hans
KAUPP, Wilhelm
KIRSZENBAUM, Seweryn
KOCHANEK, Antek
KÖRBER, Heinrich
KRAKOWITCH, José
KRIJON, José
KROMBERG, Otto
KROUSEMENT, Ewald
KRUMME, Alfred
KSIEZARCZYK, Franciszek
KÜHN, Bruno
KUMPIS, John
KURPINSKI, Tadeusz
LANCER, Emanuel
LANGFELLNER, Leopold
LEFÈVRE, Alexandre
LHEUILLIER, Maurice gabriel
LIPKINS, Aron
LONGO, Luigi
LÖWENSTEIN, Franz
LUKACZ, General
LUKANOV, Karlo
MAHLER,Oskar
MAIER, Johann
MANGUINE, Edgar
MANIOU, Armand
MANOLA, Srecko
MARASTONI, Sperindio
MARCEAU, Robert
MARCHETTI, Marcel Chérubin
MARIE, Jean
MAROUZE, Georges
MARTINELLI, Fortunato
MARTÍNEZ
MARTÍNEZ NIETO, Miguel
MARTINEZ RODRIGUEZ, Abel
MARTOS, Georges
MARTY, André Pierre
MARTY, Emile
MARVIN, Albino
MARVIN, Romano
MASSANÉS
MENANT, Louis Charles
MERALDI, Florindo
MERLIN, Pierre
MERRIMAN, Robert Hale
MESSMER, Jakob
MIAN, Arturo
MIETKOWSKI, Mieczyslaw
MIJAILOV, Guiorgui
MIRAKU, Xhafer
MÜNNICH, Ferenc
NADIEDOFF, Nicolas
NATHAN, A. S.
NATHAN, George Montagne
NATO, Émile Simon
NEKVASIL, Milos
NELSON, Steve
NICOLAU GONZÁLEZ, Ramón
NOLOT, Henri René
OLIVET, camille
OPPMAN, Tadeusz
OSCAR
OSSART, Roger
OUSSIDH' HIUM, Rabbah
PAZDERNIK, Josep
PAZZAGLINI, Toscano
PENCHIENATI, Carlo
PEREZ, Antonio
PERLMAN, Norman
PERRY, Raoul
PETKOFF, Ivan
PICELLI, Guido
PIETRAZKO, Joan
PIKE, William
PIQUARD, Louis
POBERSKY, Ben
PUTZ, Joseph
RAU, Heinrich (1899)
RENN, Ludwig
RIBALKINE, Pierre
RICCIONI, Renato
RICHARDSON, Benjamin
RINALDO, Robert
RÍO SARI
ROBINSON, John Quigley
RODRÍGUEZ ALLUÉ, Alfonso
RODRÍGUEZ, José (Tinent)
ROJAS ESPINOSA, Felipe
ROMANI, Sem
ROMEO, Antonio
ROMER, Samuel
RORAN, David
ROSE, Sol
ROSSI, Giovanni
ROYER, Henriette
RUIZ, François
RUKAVINA, Nikola
RUSINSTEIN, León
RYAN, Frank
SABATIER, Émile
SAGNIER, Marcel
SALTIRANI
SÁNCHEZ, Alejandro (XVª Brigada)
SANGIORGIO, Mario
SAPIR, Micha
SAPONI, Adolfo
SAROGLIA, Baptiste
SCARSELLI, Angelo
SCAVRAN, Luigi
SCHALBROOCK, Jean
SCHAUL, Hans
SCHENK, Richard
SCHILLER, Emil
SCHINER, Victor
SCHNAEBELE, Antoine
SCHNSUBER, Hans
SCHOENFELD, Paul
SCHOLTIS
SCHRAMM, Heinz
SCHWARTZ, Willy
SENNETH, William
SEQUENS, Karl
SEVIL, José
SHE, G.
SIEGA, Antonio
SINGER, Bela
SINNOTT, Joseph Martin
SIXT, Walter
SKEKELY, Stanislaw
SKINNER, William
SLATER, Humphrey Richard Hugh
SMITH, Owen Jefferson
SMRCKA, Radumir
SORIA MONTES, Clemente
SPANO, Velio
SPARTACO, Guisco
STAIMER, Richard
STANCL, Leopold
STANISLAW, Jabloustri
STEVENS, Joseph
STOEV, Georgi Dobrev
STOPZAX
STUART, Yale B.
SUARDI, Emilio
SUSMAN, William
SWIERCZEWSKI, Karol
SZINDA, Gustav
SZUREK, Aleksander
TAGLIABOSCHI, Tasso
TARANCÓN, David
TESTA, Teresio
THOMA, Karl
TONUCCI, Celso
TORUNCZYK, Henryk
TOSKO, Zocardi
TRIPPA, Giovanni
TSERMEGAS, Steve
TURILLI, Orlando
VAJA, Alessandro
VALANZASCA, Carlo
VALLEDOR, José Antonio
VARELA, José María
VERLIAC, Gabriel
VETREAC, Michel
VILCHE, Fernando
VINASCHI, Alfredo
VITTORIO, Giuseppe di
VOROS, Sandor
VOSKOBOINIKOFF
WALLACH, Jesse
WATTIS, Clitfford
WEINERT, Erich
WEISBRUN, Georg
WEISENFELD, Nathan
WENNHACH, Valentin
WETZEL, Karl
WILD, Sam
WINTRINGHAM, Tom R.
WOLF, Wolfgang
WOLFF, Milton
WOLFRAN, Ernesto
WREN, Samuel
YANAKEFF
ZAISSER, Wilhelm
ZALKA, Mate Mikhailovich
ZANONI, Arturo
ZITTER, Carlo
ZOLTAN, Szántó
ZORZETTO, Antonio
ZSIGA, Paul
ZUCKERMANN, Leo