Divisió 45 | 45 Divisió

Enquadrada a l'Agrupació Nord (Osca) (10/6/1937 - 24/6/1937), el XVIII Cos de l'Exèrcit (Jurado) (4/7/1937 - 4/8/1937), el V Cos de l'Exèrcit (Líster) (6/1938 - 29/8/1938) i el XV Cos de l'Exèrcit (Tagüeña) (29/8/1938 - 25/9/1938), estava formada per:

  • (9/6/1937 - 24/6/1937):
  • 6 tancs
  • 3 bateries d'artilleria
  • Grups d'artilleria antitanc del 45
  • Aviació
  • 2 companyies de sapadors
  • XII Brigada Internacional
  • CL Brigada Internacional
  • 29 Divisió del POUM (una part)
  • IXL Brigada Espanyola
  • 2 Batallons de la 28 Divisió Ascaso
  • Batalló Rojo y Negro de la CLIII Brigada Espanyola
  • Batalló della Morte
  • (24/6/1937 - 4/8/1937):
  • 22 tancs
  • I Grup Artilleria Skoda
  • XII Brigada Internacional
  • CL Brigada internacional
  • (4/8/1937 - 10/10/1937):
  • I Grup Artilleria Skoda
  • Batalló de Sapadors
  • XII Brigada internacional
  • XIII Brigada Internacional
  • Batalló Djakovic
  • (11/10/1937 - 19/10/1937):
  • Tots els anteriors menys el Batalló de Sapadors i més la XV Brigada Internacional
  • (19/10/1937 - 2/2/1938):
  • I Grup Artilleria Skoda
  • Esquadró de Caballeria
  • XII Brigada internacional
  • XIII Brigada Internacional
  • Agrupació de Reserva de la Divisió
  • (3/2/1938 - 13/2/1938):
  • Tots els anteriors més la Brigada d' Instrucció aquartelada a Tamarite 
  • 5 Batallons Espanyols de Tancs
  • (13/2/1938 - 4/3/1938):
  • L' Agrupació de Reserva es converteix en CXXXIX Brigada Internacional
  • (4/3/1938 - 27/3/1938):
  • I Grup d' Artilleria Skoda
  • Cavalleria
  • XII Brigada Internacional
  • XIV Brigada Internacional
  • CXXIC Brigada Internacional
  • XXXIX Brigada Espanyola (reforç)
  • Batalló Divisionari
  • Companyia de Metralladores
  • (28/3/1938 - 19/4/1938):
  • Igual que l'anterior menys la CXXIX Brigada Internacional
  • (19/4/1938 - 25/9/1938):
  • I Grup d'Artilleria Skoda
  • XII Brigada Internacional
  • XIV Brigada Internacional
  • CXXXVII Brigada Espanyola
  • CXXXIX Brigada Espanyola
  • Batalló Divisionari Txec-Balcànic

Les principals actuacions foren:

  • Formació (31/3/1937 - 24/5/1937)
  • Preparació Batalla d'Osca (24/5/1937 - 9/6/1937)
  • Batalla d'Osca (10/6/1937 - 24/6/1937)
  • Repòs, trasllat i concentració a Torrelodones-Galapagar (24/6/1937 - 4/7/1937)
  • Batalla de Brunete (4/7/1937 - 4/8/1937)
  • Repòs (4/8/1937 - 16/8/1937)
  • Anada a Aragó des de la Base de Loma Negra, Loma Antón i Plana Berao (17/8/1937 - 21/8/1937)
  • Batalla de Belchite (22/8/1937-29/8/1937)
  • Segona línia. Escatrón. Samper de Calanda (29/8/1937 - 10/10/1937)
  • Ofensiva de Fuentes de Ebro (11/10/1937 - 19/10/1937)
  • Organització a Urrea de Gaén i Tamarite de Litera (20/10/1937 - 30/1/1938)
  • Cap a Sierras Quemadas (30/1/1938 - 2/2/1938)
  • Atac i segona línia (3/2/1938 - 11/3/1938)
  • Cap a Aragó (11/3/1938 - 14/3/1938)
  • Desbandada d'Aragó (15/3/1938 - 19/4/1938)
  • Repòs i preparació per a la Batalla de l'Ebre (20/4/1938 - 24/7/1938)
  • Batalla de l'Ebre (25/7/1938 - 25/9/1938), desmobilització

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 649
ABAD NEBAT, Julio
ABADIE DE PASCAOU, Pierre-Gaston-Jean
ABRAMCZYK, Mordka
ADANT, Emile
AGUILLON, William
AIADINI, Kiricone
AKL, Josph Jean
ALCAINO, Mario
ALCAZAR DIAZ, Juan
ALLEN, Robert F.
ALONSO GARCIA, Luis
ALONSO LOPEZ, Ramón
ALONSO MARTÍNEZ, Herminia
ALONZO, Hermine
ALTAGUESEN, Lázaro
ALTER, Alexander
ALTIMIS BOLADERES, Sebastià
ALVANDO DOMINGUEZ, Manuel
ÁLVAREZ PÉREZ, Carlos
ALVAREZ, Luís
AMORÓS, Josep
ANDEON, Alexis
ANFOSSO, Olivier
ANGEL LEON, Augusto
ANSON, Dionisio
ANTOINE
ANTON LUZ, Vicente
ARBIOL CORZO, Mariano
ARGITIS, Luís
ARMAND, André Maurice
ARMAND, André Maxime
ARMIENDO, Salvador
ARONSON, Jozef
ARRERAZ RAMOS, Pedro
ARRIBAS MARTIN, Demetrio
ATLAS, Arthur
BAAR, Ferdinand
BAC MASACO, Attilio
BACCHILEGA, Adelmo
BADOUAL, Pierre
BAER, Herbert (1898)
BAŇA, Vladimir
BARAN, Stanislaw
BARATHE, Maurice
BARCELÓ FERRÉ, José
BARONE, Luigi
BARONTINI, Ilio
BASCHIERA, Eugenio
BATLLÓ PUIGMARTÍ, Josep
BATTAINI, Giuseppe
BAUMAN, Serguey
BÄUML, Oto
BECHER, Wilhelm
BEER, Imre
BEGOVITCH, Alia
BELCANTO, Giovanni
BELEFANT, Georges
BELLANY, Piedro
BELLINGS, Joseph
BELLINI, Oberdan
BELLONI, Overdan
BENECH, Gustav
BENESCH, Leopold
BENUNA, Raoul
BERGERON, Antoine
BERNARD, Fernand
BERNINI, Luigi
BERNUCHON, Jean
BERRINA, Giovanni
BETSCHENER, Luis
BETTINI, Bruno
BIANCHI, Silvio
BIANCO, Gastone del
BIELECKI, Stanislaw
BILHEUR, René Georges Alfred
BIZZO TAGLIABUJ, Jean Enriq
BLAHO, Imrich
BLAIR, David
BLANCO CASARES, Antonio
BLANCO OTERO, Marcelino
BLANCO SAIZ, Luis
BLAZEJAPK, José
BLAZJAK, José
BOČKAJ, Jan
BOCZOV, Joseph
BOERESCH, Michel
BOGOSZEWISKI, Jan
BONAZZI, Alberto
BONDY, Roman
BONNEVIDE, Marcel Raoul
BORDINI RIZIERI
BORIL, Petar
BOSCAGLI, Nello
BRACCIALARGHE, Giorgio
BRAU, Stefano
BRENTA, Leopoldo
BRILA, Peter
BRILL, Sully
BRIQUE, Rafael
BRKIĆ, Vladimir
BRUSADI GIOWAN, Battista
BRZUSTOVSKA, Helena
BRZUSTOWSKI, Helena
BUDRARI, Angelo
BULINSKY, Félix
BURIÁNEK, Stanislav
CABAZZONI, Francesco
CABO VIVES, Francisco de
CALIN, Ioan
CALLAGHAN, Thomas Joseph
CALLIGARIS, Antonio Giuseppe
CALLIGNARI, Humberto
CALPAC, André
CAMBOUROFF, Ivan
CANCIANI, Enrico
CANIA, Wiktor
CANONICA, Antonio
CARCANO, Giambattista
CARISIO, Mario
CARRE, Eugène Yves
CARRÉ, Lucien
CARRERAS, Charles
CARRERI, Alceo Danilo
CARRETTE, Paul‎‎
CAS, Bugen
CAS, Eugen
CASTIGLIONE, Vittorio
CAUHAPE, Pierre
CAUNA, Louis Henri
ČERNÍN, Vojtech
CERVINI, Francesco
CHEFCHIK, Julián
CHEVERDA, Jean
CHICCHIA, Pasquale
CHIES, Giovanni
CHILIMNIC, Moise
CHIORAN, Gheorghe
CHYTIL, Jan
CIAMPA, Aldo
CLAUS, Herbert
COCCIA, Elvio
COCCIARELLI, Carlo
CODINA FATJÓ, Salvador
COLLER, Otto
ČOP, Alojz
COSTAFREDA OLOMÍ, Josep
COSULICH, Carlo Umberto
COUDRON, Jules
COURTOIS, Robert
CREMONINI, Mario
CRISTEA, Nicolai
CRISTOV, Petre Dimitrov
CRUCCIO, Zeei
CUSINET, Francisco
CYGOWSKI, Boleslaw
CZITROM, Ladislau
DAEZKOWSKI, Jan
DANICH, Yanke
DANUER, René
DANZER, René
DAWIDOWICZ, Adam
DE DENTE, Joseph
DEFIAVION, Maurice
DEGRASARD, Robert
DELANONNE, Paul (1893)
DELCROIX, Albert
DELINGE, Antoine
DELIYANNIS, Anagnostis
DELL, Russell Truman
DELMAU, Joseph
DEMETER, Francisc
DEMETER, Julius
DERENZ, Juan
DESPINAS, Maurice
DI SANTO, Francesco
DIAMANT, Israël
DIAMANT, Nora
DÍAZ
DIMITRI, Todorof
DIMITRIFF, Teodoro
DIRBERGER, Josef
DITSCHEINER, Karl
DJAJIĆ, Jovan
DOBREANU, Mihail
DOMANJI, Robert
DONCEA, Constantin
DONDA, Dora
DONOVAL, Juraj
DOSOEVOIR, René
DOYLE, John
DROZD, Jindra
DUARTE MIRANDA, Facundo
DUBOIS, Henri Émile
DUBROWICH, Jean
DUCHASIN, Juan
DUDIK, Josef
DUGNETTI, Giuseppe
DUKES, Larry Stratford
DVOŘÁK, Josef
DVOŘÁK, Ludvik
EBERHART, Hans
EBERT, Isidor
ENIENTE CARAS, Salvador
ERDELJAC, Petar
ERLICHER, Paul
FABJAN, Antonio
FACAL RUIZ, José Ramón
FAIDOR, Emeric
FALTIN, Mihail
FANTA, Franta
FARSATIS, Stellos
FAUCON, Aimé
FELDT, Orrin E.
FELKAI, Dénes
FILIPPINI, Angelo
FINCHELMANN, Marcel
FINKELSTEIN, User
FOTI, Francesco (1905)
FRAJKA, Vojta
FRANCHI, Nino
FRANZ, Alfred
FUGMANN, Fritz
GABLER, Franz
GAEHDKE, Hans
GAENDKE, Hans
GALBAWY, Karl
GALLI, Dante
GALLORINI, Ezio
GAMERO GONZALRZ, Francisco
GARE, Albert
GELLATO, Margherita Emilia
GEORGES, Gillin
GERLA, Luigi
GERLAI, Giovanni
GEWEHR, Johannes
GIACOBBI, Ignazio
GIANBONE, Itale
GILBERT, Maurice
GILBERT, Ricard
GINSBURG, Alexander
GINSBURG, Frida Marta
GIORGI, Anilo
GIOVANNI, Giovanni
GIULIO, Reos
GIUZZETTI, Antonio
GLUSCH, Jan
GNEPP, Louis
GONZÁLEZ DEL CAMPO, Lorenzo
GÖRNER, Otto
GOVONO, Paolo
GRASSL, Robert
GRECIO, Adolfo
GRETHIENE, Henri
GROKOVSKI, Vladislav
GROSSNER, Samuel
GROSZ, Laslo
GRUNSPERGER, Mihail
GUST APFEL, Frederich
GZABICE, Jacob
HADUSCZEWISKI, Josef
HAINZL, Franz
HALPERIN, Ernst
HARTZMAN, Jacob
HAUPTREIP, Alfred
HAVLIK, Franta
HEDIN, Helge Guy
HEILBRUNN, Werner
HEINZMANN, Georg
HELLER, Eduard
HERSCOVICI, Sender
HERTKA, Emerio
HERTL Sigmund
HERTL, Sigmund
HERZZI, Henrico
HESSLER, Franz
HILSENRAD, Elias
HLAVAC, Eduard
HOFFMAN, Leopold
HOISLEC
HOLDAMPH, Kalman
HOLL, Ludwig
HORÁK, Vaclav
HOŘÍNEK, Jan
HORKEL, Jan
HRABAČ, Andrej
HRABALEK, Franta
HROMICKY, Stefan
ICKOVIČ, Salomon
IGLESIAS, Ramón
IMRET, Stefan
ISCHENKO, Yakov
IULIUS, Wilhelm
JACQUOT, Marcel André
JAEGUES, Maurice
JAGOW, Wilhelm
JAKAB, Michal
JAKOB, Emil
JAMARAS, Constantino
JANAS, Jan
JANČIK, Andrej
JANKCWIAK, Francesque
JANKOWSKI, Roman
JAROMOV
JAVORČIK, Jano
JENSEN, Aksel Martin
JOHNE, Fritz
JOLLY, Douglas
JORQUERA, Marcelino
JOUNENT, Étienne
JUDANOFF, Yvan
JUDICI, Joaquino
JURSKI, Adam
JVATOV, Mijáil
KABATY, Andrej
KACZANOWSKI, Joseph
KADA, Xhemal
KAGAN - SIERPINSKI, Maurycy
KAGAN, Vasehill
KARAYANIS, Nikola
KASPAREK, Alois
KASPERS, Georges
KASPERSKI, Ferenc
KASPRAK, Casimir
KATZ, Emil
KAUFMAN, Abraham
KAVKA, Oldrich
KEOKOKIS, Vladislaw
KERN, Friedrich
KIELSASSA, Francisk
KIJAK, Andrew
KIJEWSKI, Stanislaw
KIRCHHOF, Heinrich
KLEBER
KLEIN, Herscu
KLUEZ KOWSKI, Hirz
KLUZCOWAKI, Max
KNOT, Antonin
KOBYLÁK, Antonin
KOHL, Frantz
KOLAČ, Alois
KOMINEK, Frantisek
KONOJELTE, Antonio
KOPP ROJAS, Jorge
KÖPPE, Walter
KORACIEVIC, Mirko
KORNET, Salomón
KOSTA, Dimitri
KOTEK, Michel
KOTESKI, Simón
KOTMEL, Alois
KOVACEVIC, Mirko
KOZNER, Aladar
KOZOVSKI, Ferdinand Todorov
KRAEAL, Frantz
KRAKOWITCH, José
KRAUSE, Karl (Berlin, 1905)
KRČ, Josef
KRIEGEL, Frantisek
KRIJON, José
KRIST, Nikolas
KRSMANOVIC, Branko
KRUCZKOWSKI, Leon
KUBÍN, Otto
KUC, Piotr
KUGLER, Mira
KUGLER, Norbert
KÚHNE, Paul
KULICHS, Janes
KUP, Pedro
KUSTURIKA, Siegfried
LABRIFFE, Gédéon
LACELLE, Lionel
LANZI, Attilio
LAROZ, Clevis
LATINI, Anacleto
LATINOVIC, Lazar
LAZAROVICI HORTA
LEBAN, Giuseppe
LEJZEROWICZ, Boria
LEVAY, Josif
LEVI, Maier
LIPPARINO, Volturno
LISIK, Josef
LOEVI, Mira
LOHN, Gustav
LOMBARDOZZI, Sante
LOMME, Alphonse
LONATI, Fausto
LÖNK, Adolf
LOPEZ ELIPIDIO, Raphael
LORENZINI, Urbano
LORO, Giovanni
LOUBOUTIN, Jean Marie
LOUSTAN, Pierre
LUCHINSKY, Peter Heinz
LUDOK, Antoni
MAAβ, Alexander
MacDONALD, William
MACNANI, Dozzio
MADLEY, Russell
MAJ, Janos
MAKSYMIEK, Jan
MALCOUVIEZ, Yeroy
MALINOV
MANUCLORICTH, Jaco
MARC, Jaques
MARCELIN, Hugo Ferrer
MARIANI, Carlo
MARSHALL, Georges
MARTÍNEZ NIETO, Miguel
MARTINUZZI, Giovanni
MARTY, Emile
MARVIN, Albino
MARVIN, Romano
MASSI, Fiobo
MATAUSCHEK, Rudolf
MEHR, Jacob
MEITIS, Ruth
MENAS, Tomaídas
MERALDI, Florindo
MERLIN, Pierre
MICELMACHERAS, Victor
MICHALKUK, Nicolaus
MICHELO, Tabattoni
MICHLE, Ernest
MIGUEL ÁNGEL
MIHAI, Alexandru
MILER, Jindra
MINKS, Josef
MINOR, Josif
MISLEI, Francesco
MOKTAR, Mohamed
MOLNAR, Ivan Janoš
MONO, Romen
MONTENEGRO FERNÁNDEZ, Clemente
MORENO
MORGANTI, Riccardo
MUFIĆ, Josip
MÜLLER-SCHÖN, Eugen
MUÑOZ, Alphonse
MUNTEANU, Stefan
MUSKETOV
NADJEDOK, Nicolás
NAPPI, Antonio
NARDY, Eugène
NARWICZ, León
NATALINI, Celso
NATZ, Karl
NEMET, Istvan
NIALON, Jean Edgar
NICKEL, Wilhelm
NIEBUHR, Johannes
NIEHBUR, Joan
NIETCHE, Fritz
NIKOLAIDIS, Evanfis
NOLTENSMEUER, Emil
NOVAK, Willi
OFFER, John
OLEK, Josef
OLIVER, Louis Anthony
ORÓ ORÓ, Artur
ORSZAGH, Geza
PACCIARDI, Randolfo
PACHECO, Edward
PACSUTA, George
PADUCCI, Giuseppe
PARACZAKAS, Paul
PARASCHIV, Alexandru
PASSERAY, Giuseppe
PATSKOSZ, Artur
PAULMILCH, Lodovico
PAZ, Ramón
PEERTHEN, Ernst
PEIGNAT, Abel
PELIKAN, Ian
PELLIZZARI, Giovanni Maria Primo (Fonte, 1913)
PENCHIENATI, Carlo
PENTERICH, Pura
PERTERER, Josef
PESCE, Giovanni (1918)
PETELLIER, Zephyr
PETKOFF, Ivan
PETROF, Ivan
PETRUŠKA, Josef
PFEIFFER, Eduard
PIANELLI, Giovanni
PIAZZA, Alessandro
PICELLI, Guido
PIETRAZKO, Joan
PIKER, Jaroslav
PILZ, Alfred
PILZ, Richard
POGULADIS, Gerasimos
POLI, Antonio
POLI, Gino (Pistoia, 1908)
POLI, Giovanni
PONSEELE, Desiré
POPEK, Otto
POPLODAN, Mitrof
POPOV, Boris
POŠNER, Jan Geza
POSPÍŠIL, Josef
PRASCHL, Vilem
PRIETO, Ramón
PUCHOL, Julio R.
QUEMENER, Louis
RABY, Mathieu
RAKITIN, Nikita
RAMÓN, César di
RECIA GARCÍA, Ángel
REICH, Andreas
REICHENBERGER, Franz
REITER, Rudolf
RENTMEISTER, Wilhelm
REVESZ, Ferdinand
REVIANI, Ricieri
REVILLET, Marcel
ŘEZNIČEK, Josef
RHEIN, Karl
RICHOMME, André
RICO, Joseph
RIEBELING, Albert
RIVAS PEREYRA, Luis
ROHREGGER, Riccardo
ROMÁN, Vicente
ROMAN, Walter
ROMANI, Sem
ROS, Giovanni
ROSIAK, Juraj
ROSSI, Giorgio
RUTH, Karl
RUZIC, Adelpa
RYZNAR, Eduard
SAFAŘIK, Jindrich
SALVADOR, Giovanni
SÄLZER, Alfred
SANCHO JUAN, Francisco
SARBOV, Joan
SARTIRANA, Luigi
SAS DRAGOS, Andrei
SASTRE PÉREZ, Manuel
SAVIKKO, Johan
SCALCON, Vittorio
SCARSELLI, Angelo
SCAVRAN, Luigi
SCHANEIDER, W.
SCHATKO, Otto
SCHAUPP, Johann
SCHERRER, August
SCHIAVI, Armando
SCHINDIER, Juan
SCHULZ, Emil
SCHUSTER, Erich
SCHUTT, William
SCHWARTZMANN, Juan
SEBBEN, Giovanni
SEIDEL, Johann
SEIDMANN, Mordecai
SELLAN, Egidio
SELMANN, Abraham
SEVIL, José
SÍLA, Josef
SIMEK, Franta
SIXT, Walter
SKEKELY, Stanislaw
SLOBODA, Franz
SLON, Karel
SOLIVA, Ramón
SONWSKI, Pedro
SPETH, Waldemar
STAFFEMBERGER, Hans
STANISAVLJEVIC, Dimitrije
STANISLAW, Jabloustri
STANZANI, Ildo
STEDELLA, Antonio
STEFANI, Leonida
STEFANOV, Weselin
STERAI, Orlando
STERN, Adolf
STERN, Leopold
STERN, Manfred
STERNBERG, Rudolf
STOMATOV, Bantcho
STOMATW, Yevan
STOPZAK
STOPZAX
STOZKA, Josef
STRAKA, Adolf
SUARDI, Emilio
SÜSSER, Josef
SVOBODA, Antonin
SVOBODA, Franta
SZEQUE, Illes
SZNUERAWA, Karol
SZOT, Reprad
SZYMANSKI, Amdrezj
SZYMANSKI, Bolestaw
TABAKOF, Petar
TALLENBERG-NOWAK, Desider
TALVAT, Lucien
TASSI, Giuseppe
TEDESCHI, Armando
TEPPO, Pietro
TESOLIN, Antonio
THEOPHILLE, Staumont
TITEON, Joseph
TLUSTIAK, Michal
TOMBINI, Luigi
TONELLI, Vittorio
TOSKO, Zocardi
TRČKA, Adolf
TRENKLER, Georg (Polònia)
TRPIN, Ivan
TURNER, Simon
VALENT, Ludvik
VALLI, Gino
VANECKOVÁ, Olga
VARGA, Andreas
VERMEERSCH, Désiré
VERMEERSCH, Maurice Raymond
VETREAC, Michel
VIDAL ROGET, Augusto
VIDO, Anacleto
VIOLA FREIZOLI, Attilio
VITTORI, François
VOGIN, Fernand
VOITKEVICUS, Adolf
VRÁNA, Josef
VRANÝ, Jan
VUKIČEVIĆ, Ratko
VUKOVIĆ, Miloš
WEBER, Emilia
WEBER, Hermann
WEBER, Josef (Txecoslovàquia)
WENDORFF, Laurence Chester
WHITE, Morris
WILBUR, George Hunt
WINTER, Kurt
WIPP, Leopold
WOHLRAB, Alfons
WOLLENBERGER, Sofia
WRICKE, Kurt
ZANONI, Arturo
ZELEZNÍK, Ivan
ZEMEK, Jan
ZETTI, Andrea
ZIETKCWISKI, Josef
ZIMMER, Judita
ZUCZEK, Vladislav