Divisió 45 | 45 Divisió

<p>Enquadrada a l'Agrupació Nord (Osca) (10/6/1937 - 24/6/1937), el&nbsp;XVIII Cos de l'Exèrcit (Jurado) (4/7/1937 - 4/8/1937), el&nbsp;V Cos de l'Exèrcit (Líster) (6/1938 - 29/8/1938) i el&nbsp;XV Cos de l'Exèrcit (Tagüeña) (29/8/1938 - 25/9/1938), estava formada per:</p><ul><li>(9/6/1937 - 24/6/1937):</li><li>6 tancs</li><li>3 bateries d'artilleria</li><li>Grups d'artilleria antitanc del 45</li><li>Aviació</li><li>2 companyies de sapadors</li><li>XII Brigada Internacional</li><li>CL Brigada Internacional</li><li>29 Divisió del POUM (una part)</li><li>IXL Brigada Espanyola</li><li>2 Batallons de la 28 Divisió Ascaso</li><li>Batalló Rojo y Negro de la CLIII Brigada Espanyola</li><li>Batalló della Morte</li><li>(24/6/1937 - 4/8/1937):</li><li>22 tancs</li><li>I Grup Artilleria Skoda</li><li>XII Brigada Internacional</li><li>CL Brigada internacional</li><li>(4/8/1937 - 10/10/1937):</li><li>I Grup Artilleria Skoda</li><li>Batalló de Sapadors</li><li>XII Brigada internacional</li><li>XIII Brigada Internacional</li><li>Batalló Djakovic</li><li>(11/10/1937 - 19/10/1937):</li><li>Tots els anteriors menys el Batalló de Sapadors i més la XV Brigada Internacional</li><li>(19/10/1937 - 2/2/1938):</li><li>I Grup Artilleria Skoda</li><li>Esquadró de Caballeria</li><li>XII Brigada internacional</li><li>XIII Brigada Internacional</li><li>Agrupació de Reserva de la Divisió</li><li>(3/2/1938 - 13/2/1938):</li><li>Tots els anteriors més la Brigada d' Instrucció aquartelada a Tamarite&nbsp;</li><li>5 Batallons Espanyols de Tancs</li><li>(13/2/1938 - 4/3/1938):</li><li>L' Agrupació de Reserva es converteix en CXXXIX Brigada Internacional</li><li>(4/3/1938 - 27/3/1938):</li><li>I Grup d' Artilleria Skoda</li><li>Cavalleria</li><li>XII Brigada Internacional</li><li>XIV Brigada Internacional</li><li>CXXIC Brigada Internacional</li><li>XXXIX Brigada Espanyola (reforç)</li><li>Batalló Divisionari</li><li>Companyia de Metralladores</li><li>(28/3/1938 - 19/4/1938):</li><li>Igual que l'anterior menys la CXXIX Brigada Internacional</li><li>(19/4/1938 - 25/9/1938):</li><li>I Grup d'Artilleria Skoda</li><li>XII Brigada Internacional</li><li>XIV Brigada Internacional</li><li>CXXXVII Brigada Espanyola</li><li>CXXXIX Brigada Espanyola</li><li>Batalló Divisionari Txec-Balcànic</li></ul><p>Les principals actuacions foren:</p><ul><li>Formació (31/3/1937 - 24/5/1937)</li><li>Preparació Batalla d'Osca (24/5/1937 - 9/6/1937)</li><li>Batalla d'Osca (10/6/1937 - 24/6/1937)</li><li>Repòs, trasllat i concentració a Torrelodones-Galapagar (24/6/1937 - 4/7/1937)</li><li>Batalla de Brunete (4/7/1937 - 4/8/1937)</li><li>Repòs (4/8/1937 - 16/8/1937)</li><li>Anada a Aragó des de la Base de Loma Negra, Loma Antón i Plana Berao (17/8/1937 - 21/8/1937)</li><li>Batalla de Belchite (22/8/1937-29/8/1937)</li><li>Segona línia. Escatrón. Samper de Calanda (29/8/1937 - 10/10/1937)</li><li>Ofensiva de Fuentes de Ebro (11/10/1937 - 19/10/1937)</li><li>Organització a Urrea de Gaén i Tamarite de Litera (20/10/1937 - 30/1/1938)</li><li>Cap a Sierras Quemadas (30/1/1938 - 2/2/1938)</li><li>Atac i segona línia (3/2/1938 - 11/3/1938)</li><li>Cap a Aragó (11/3/1938 - 14/3/1938)</li><li>Desbandada d'Aragó (15/3/1938 - 19/4/1938)</li><li>Repòs i preparació per a la Batalla de l'Ebre (20/4/1938 - 24/7/1938)</li><li>Batalla de l'Ebre (25/7/1938 - 25/9/1938), desmobilització</li></ul>

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 347
ALLEN, Robert F.
ALONSO MARTÍNEZ, Herminia
ALONZO, Hermine
ALUFFI, Nino
AMORÓS, Josep
ANFOSSO, Olivier
ANTOINE
BAER, Herbert
BARAN, Stanislaw
BARONTINI, Ilio
BASCHIERA, Eugenio
BATTAINI, Giuseppe
BEER, Imre
BELCANTO, Giovanni
BELEFANT, Georges
BELLINGS, Joseph
BELLONI, Overdan
BERGERON, Antoine
BERNARD, Fernand
BERNINI, Luigi
BERNUCHON, Jean
BERRINA, Giovanni
BETSCHENER, Luis
BETTINI, Bruno
BIANCHI, Silvio
BIANCO, Gastone del
BIELECKI, Stanislaw
BILHEUR, René Georges Alfred
BIZZO TAGLIABUJ, Jean Enriq
BLAZEJAPK, José
BOGOSZEVISKI, Jan
BONAZZI, Alberto
BONNEVIDE, Marcel Raul
BORDINI RIZIERI
BOSCAGLI, Nello
BRACCIALARGHE, Giorgio
BRAU, Stefano
BRENTA, Leopoldo
BRIQUE, Rafael
BRUSADI GIOWAN, Battista
BRZUSTOVSKA, Helena
BUDRARI, Angelo
BULINSKY, Félix
CABAZZONI, Francesco
CALLAGHAN, Thomas Joseph
CALLIGARIS, Antonio Giuseppe
CALLIGNARI, Humberto
CAMBOUROFF, Ivan
CANCIANI, Enrico
CANIA, Wiktor
CANONICA, Antonio
CARCANO, Giambattista
CARRE, Eugène Yves
CARRERAS, Charles
CAS, Bugen
CASTIGLIONE, Vittorio
CAUHAPE, Pierre
CAUNA, Louis Henri
CHIES, Giovanni
CIAMPA, Aldo
COCCIARELLI, Carlo
COLLER, Otto
ČOP, Alojz
COSTAFREDA OLOMÍ, Josep
COSULICH, Carlo Umberto
COUDRON, Jules
COURTOIS, Robert
CRISTOV, Petre Dimitrov
CRUCCIO, Zeei
CUSINET, Francisco
CYGOWSKI, Boleslaw
DANZER, René
DAWIDOWICZ, Adam
DE DENTE, Joseph
DEFIAVION, Maurice
DEGRASARD, Robert
DELANONNE, Paul
DELINGE, Antoine
DELL, Russell Truman
DELMAU, Joseph
DERENZ, Juan
DESPINAS, Maurice
DI SANTO, Francesco
DIAMANT, Nora
DIMITRI, Todorof
DIRBERGER, Josef
DITSCHEINER, Karl
DOMANY, Robert
DOSOEVOIR, René
DUARTE MIRANDA, Facundo
DUBOIS, Henri Émile
DUBROWICH, Jean
DUCHASIN, Juan
DUGNETTI, Giuseppe
DUKES, Larry Stratford
EBERHART, Hans
EBERT, Isidor
ENIENTE CARAS, Salvador
ERLICHER, Paul
FAIDOR, Emeric
FAKEETE, Larz
FARSATIS, Stellos
FAUCON, Aimé
FELDT, Orrin E.
FELKAI, Dénes
FOTI, Francesco (1905)
FRANCHI, Nino
FUGMANN, Fritz
GABLER, Franz
GAEHDKE, Hans
GALBAWY, Karl
GALLI, Dante
GALLORINI, Ezio
GAMERO GONZALRZ, Francisco
GERLA, Luigi
GERLAI, Giovanni
GIACOBBI, Ignazio
GIANBONE, Itale
GILBERT, Maurice
GIORGI, Anilo
GIOVANNI, Giovanni
GITSCHEIN, Gouba
GIUZZETTI, Antonio
GLUSCH, Jan
GONZÁLEZ DEL CAMPO, Lorenzo
GOVONO, Paolo
GRECIO, Adolfo
GRETHIENE, Henri
GRETTAN, Domenio
GROSZ, Laslo
HADUSCZEWISKI, Josef
HAINZL, Franz
HARTZMAN, Jacob
HAUPTREIP, Alfred
HEILBRUN, Gustaw
HERSCOVICI, Sender
HERTKA, Emerio
HERZZI, Henrico
IGLESIAS, Ramón
ISCHENKO, Yakov
JACOBY, Emil
JACQUOT, Marcel André
JAEGUES, Maurice
JAGOW, Wilhelm
JAKOB, Emil
JANKCWIAK, Francesque
JANKOWSKI, Roman
JAROMOV
JOLLY, Douglas
JOUNENT, Étienne
JURSKI, Adam
JVATOV. Mijáil
KADA, Xhemal
KAGAN - SIERPINSKI, Maurycy
KARAYANIS, Nikola
KASPERS, Georges
KASPRAK, Casimir
KEOKOKIS, Vladislaw
KERN, Friedrich
KIJAK, Andrew
KIJEWSKI, Stanislaw
KIRCHHOF, Heinrich
KLUEZ KOWSKI, Hirz
KOHL, Frantz
KONOJELTE, Antonio
KÖPPE, Walter
KORNET, Salomón
KOSTA, Dimitri
KOTEK, Michel
KOTESKI, Simón
KOZOVSKI, Ferdinand Todorov
KRAKOWITCH, José
KRAUSE, Karl (1905)
KRIEGEL, Frantisek
KRIJON, José
KRIST, Nikolas
KUGLER, Norbert
KÚHNE, Paul
KULICHS, Janes
KUSTURIKA, Siegfried
LACELLE, Lionel
LANZI, Attilio
LAROZ, Clevis
LATINI, Anacleto
LEANDRI, Giovanni
LENI, Maier
LIPPARINO, Volturno
LISIK, Josef
LOHN, Gustav
LOMBARDOZZI, Sante
LOMNE, Alphonse
LÖNK, Adolf
LOPEZ ELIPIDIO, Raphael
LOUBOUTIN, Jean Marie
LOUSTAN, Pierre
LUCHINSKY, Peter Heinz
LUDON, Antoni
MAAβ, Alexander
MacDONALD, William
MACNANI, Dozzio
MADLEY, Russel
MAJ, Janos
MAKSYMIEK, Jan
MALCOUVIEZ, Yeroy
MARCELIN, Hugo Ferrer
MARSHALL, Georges
MARTÍNEZ NIETO, Miguel
MARTINUZZI, Giovanni
MARTY, Emile
MARVIN, Albino
MARVIN, Romano
MASSI, Fiobo
MATAUSCHEK, Rudolf
MERALDI, Florindo
MERLIN, Pierre
MICHALKUK, Nicolaus
MICHELO, Tabattoni
MICHLE, Ernest
MIGUEL ÁNGEL
MISLEI, Francesco
MOKTAR, Mohamed
MOLNAR, Ivan Janoš
MONTENEGRO FERNÁNDEZ, Clemente
MORENO
MUSKETOV
NADJEDOK, Nicolás
NAPPI, Antonio
NARDY, Eugène
NATALINI, Celso
NATZ, Karl
NEMET, Istvan
NIALON, Jean Edgar
NICKEL, Wilhelm
NIEBUHR, Johannes
NIKOLAIDIS, Evanfis
NOVAK, Willi
OFFER, John
OLEK, Josef
OLIVER, Louis Anthony
ORÓ ORÓ, Artur
PACCIARDI, Randolfo
PACHECO, Edward
PADUCCI, Giuseppe
PATSKOSZ, Artur
PEERTHEN, Ernst
PEIGNAT, Abel
PELLIZZARI, Primo
PENCHIENATI, Carlo
PERTERER, Josef
PESCE, Giovanni
PETKOFF, Ivan
PFEIFFER, Eduard
PIAZZA, Alessandro
PICELLI, Guido
PIETRAZKO, Joan
PILZ, Alfred
PILZ, Richard
POLI, Antonio
POLI, Gino
POLI, Giovanni
PONSEELE, Desiré
POPEK, Otto
POPLODAN, Mitrof
POPOV, Boris
QUEMENER, Louis
RABY, Mathieu
RENTMEISTER, Wilhelm
REVIANI, Ricieri
REVILLET, Marcel
RICHOMME, André
RICO, Joseph
RIEBELING, Albert
RIVAS PEREYRA, Luis
ROMÁN, Vicente
ROS, Giovanni
ROSSI, Giorgio
RUZIC, Adelpa
SALVADOR, Giovanni
SANCHO JUAN, Francisco
SARTIRANA, Luigi
SCABRAN, Luigi
SCALCON, Vittorio
SCARSELLI, Angelo
SCHANEIDER, W.
SCHATKO, Otto
SCHIAVI, Armando
SCHINDIER, Juan
SCHUTT, William
SEBIEN, Giovanni
SEIDMAN, Maurice
SELLAN, Egidio
SELMANN, Abraham
SEVIL, José
SIXT, Walter
SKEKELY, Stanislaw
SONWSKI, Pedro
SPETH, Waldemar
STANISAVLJEVIC, Dimitrije
STANISLAW, Jabloustri
STANZANI, Ildo
STEDELLA, Antonio
STEFANI, Leonida
STEFANOV, Weselin
STERAI, Orlando
STERN, Leopold
STERNBERG, Rudolf
STOMATOV, Bantcho
STOMATW, Yevan
STOPZAX
STOZKA, Josef
SUARDI, Emilio
SZNUERAWA, Karol
SZOT, Reprad
SZYMANSKI, Amdrezj
SZYMANSKI, Bolestaw
TABAKOF, Petar
TALLENBERG-NOWAK, Desider
TAMBINI, Luigi
TASSI, Giuseppe
TEDESCHI, Armando
TEPPO, Pietro
TESOLIN, Antonio
THEOPHILLE, Staumont
THOMAIDAS, Menas
TITEON, Joseph
TONELLI, Vittorio
TOSKO, Zocardi
TRENKLER, Georg (Polònia)
TRPIN, Ivan
TURNER, Simon
VALLI, Gino
VANECKOVÁ, Olga
VERMEERSCH, Désiré
VERMEERSCH, Maurice Raymond
VETREAC, Michel
VIDAL ROGET, Augusto
VIDO, Anacleto
VIOLA FREIZOLI, Attilio
VITTORI, François
WEBER, Emilia
WEBER, Hermann
WENDORFF, Laurence Chester
WHITE, Morris
WILBUR, George Hunt
WINTER, Kurt
WOHLRAB, Alfons
WRICKE, Kurt