Esquerra
Àlies del brigadista: 
BASSI
BASSI, Mario Ivanovich
BIANCO, Giuseppe
BIANCO, Mario
NANNETTI, Nino
NININ
NONNETTI, Nino
País de naixement/procedència: 
Brasil
França
Itàlia
Lloc de naixement: 
Brasil
Data de naixement: 
29/04/1906
Lloc de defunció: 
Santander
Data de defunció: 
21/07/1937
Dreta

NANETTI, Nino

Home

Pestanyes

Dades del brigadista
Brigadistes per procedència, gènere, religió, etc.: 
Brasilers
Italians
Morts i desapareguts durant la Guerra Civil
Columna | Centúria | Milícia: 
Hospitals militars | Sanitat de les Brigades Internacionals: 
Base i altres aspectes de l’enquadrament militar: 
Ideologies polítiques: 
Comunisme
Organitzacions | Partits polítics | Sindicats: 
Partito Comunista Italiano (PCI) (Partit Comunista Italià)
Partito Socialista Italiano (PSI) (Partit Socialista Italià)
Professions: 
Mecànics
Anys/mesos de la seva estada a Espanya: 
    • G
    • F
    • M
    • A
    • M
    • J
    • J
    • A
    • S
    • O
    • N
    • D
  • 1936
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1937
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1938
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1939
    • Gener
    • Febrer
    • Març
Més informació: 
  • Havia nascut al Brasil però s'havia criat a Itàlia on va tenir una intensa militància comunista
  • Segons Associazione Italiana di Combattenti e Volontari Antifascisti di Spagna (AICVAS) va néixer a Bolonya
  • El 20 de juliol de 1936, només dos dies després de l'aixecament militar a Espanya, va arribar a Barcelona, sent el primer voluntari italià que va entrar en terres ibèriques per lluitar contra el feixisme participant a l'agost de 1936 en els combats d´Aragó

  • Tinent Coronel

  • Se li va donar el comandament d'una divisió composta per tres brigades amb 12 batallons, així com un regiment de cavalleria, dos trens blindats i un batalló dels Enginyers, En total deu mil homes, tots espanyols

  • Comandant de Divisió de l'Exèrcit republicà
  • Va ser Militar de la Delegació d'Euzkadi de les Brigades Internacionals (25.5.1937 - 18.7.1937).
  • Era responsable, juntament amb altres, del Comitè de París  (128, Rue de la Fayette, París 10) de la Central de Coordinació de París, després del 22.9.1936 i abans del 15.10.1936.
  • Va pertànyer a la XXXV Brigada.
  • Va intervenir, general del 5º Regimiento, a la Batalla de Madrid, a Guadalajara i al front de Biscaia.
  • Ferit el 16 de juny de 1937, mor un mes després a l'hospital de Santander de les ferides rebudes en el Mont Jata, durant la retirada de Santander.
  • A l'article Brasileiros na Guerra Civil espanhola: combatentes na luta contra o fascismoconsta com a data de mort l'abril de 1937, però creiem que es tracta d'un error
  • Segons Gli antifascisti italiani nella guerra di Spagna va morir a Bilbao
Fonts documentals