Front de Còrdova

Dates: 
18/07/1936 - 27/03/1939

Descripció: 
El Front de Còrdova constitueix una zona de combats constants, que es van anar alternant  amb una guerra de posicions que va durar pràcticament fins al final de la Guerra Civil.  Suposa una victòria del bàndol sublevat. La província de Còrdova va quedar en  mans dels franquistes.

Escenaris bèl·lics: 
Adamuz 
Alcaracejos 
Almodóvar del Río 
Añora 
Belalcazar 
Bujalance 
Cañete de las Torres
Castro del Río 
Dos Torres 
El Carpio 
El Viso 
Fuente Obejuna 
Fuente Palmera 
Hinojosa del Duque 
Málaga 
Montalbán de Córdoba 
Nueva Carteya 
Palma del Río 
Pedro Abad 
Pedroche 
Peñarroya - Pueblonuevo 
Pozoblanco 
Puente Genil 
Santaella 
Santa Eufemia 
Torrecampo 
Valenzuela 
Villa del Río 
Villafranca de Córdova 
Villanueva de Córdova 

Batalles i fronts relacionats:
Batalla de Lopera 
Batalla de Pozoblanco
Batalla de Valsequillo
Bombardeig de Cabra
Front d'Andalusia

Enquadrament de les Brigades Internacionals:
Brigada XIV - La Marseillaise – Dumont
Batalló Vaillant-Couturier - Domingo Germinal
Batalló Sans Nom - Nueve Nacionalidades - Neuf Nationalités - Nueve Naciones
Batalló Henri Barbusse
Batalló Commune de Paris - Batalló 2ª BI
Batalló Louise Michel I
Batalló Louise Michel II
Batalló Pierre Brachet - Batalló 14 - Batalló 16
Batalló Six Février
Batalló PUA - Primera Unidad de Avance
Batalló André Marty – Francobelga
Batalló Henri Vuillemin - Harry Wilman

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 246
AALTO, William
ABICHOU, Daniel
ACHALME, Georges
AGOSTINI, Attilio
ALPER, Marcus Mordecai
ANDREEFF, Ivan
ARAGER, Jacob
ARMANDO, Matteo
ATHANASIADES, Michael
BARBER DOMENECH, Michel
BARBES, Emile
BARCHELIN, Daniel
BARDON, René
BARON, Louis
BASQUIN, Franz
BECHOIR, Maurice
BELMER, Marcel
BERNASCONI, Roberto
BERTOK, Benedikt
BERTONE, Marcel
BESNARD, Émile
BLOOR, Fred
BOCCHI, Giovanni
BONAR, Henry
BONDOUY, Émile
BORTOLUS, Pietro
BOSSHART, Oskar
BOULKA, Simon
BURKE, Edward
CABE, Armand
CANTROVITCH, Ralph
CARRIE, Marc Camille
CASTILLON
CESPEDES MARTINEZ, Felipe
CHABRY, Baptiste
CHAUVIGNÉ, Georges
CHEVRIER, Alphonse
CHIECCHI, Umberto Mario
COCKBURN, James (Londres)
COLMAN, Julius
COLUCCI, Raffaele
CONE, Franklin Fay
CONROY, Frank
CONTIES, Louis
CORNFORD, John
DART, Rollin Jones
DAVID, Raymond
DAVIDOW, Ruth R.
DE ASSIS BRAZIL, Hermenegildo
DE MICHIEL, Ciro
DELACOURT, Charles Léon Prosper
DEMOL, André
DOMÍNGUEZ PAZOS, Juan
DORIA, Vito
DRAPER, George Tucker
DUCHÊNE, Paul Camille
EBNER, Engelbert
EBNER, Karl
ECONOMIDES, Michael
EHRENBERG, Myron
ENDERLI, Martin
FARINA, Emanuele
FEIDL, Gustav
FENGNING, Ling
FLECKS, Thomas
FLETT, Harold Fay
FLYNN, J. F.
FOLEY, James
FONTAINE, Dorothy Wing
FONTANA, Raffaele
FORESTER, Clarence Michael
FORS, Charles A.
FOX, Ralph (Canadà)
FOX, Ralph (Gran Bretanya)
FOX, Tony
FREISINGER, Georg
FREISMUTH, Oskar
GABRIELLI, Afonso
GALIMBERTI, Angelo
GANKO, Friedrich
GEORGIOU, Philipos
GÓMEZ ORTIZ, Juan Bautista
GRANSART, Maurice
GRAUX, Robert Louis Alexandre
GREEN, Leo
GRÉHANT, Pierre
GRENWELL, Theodoor van
GUÉDON, Roger
GUERRERO MEJIAS, Félix
GUGGIARI, Battista
GUISSET, Georges Jean Joseph
GUZMAN, Jaime de
HAUSAMANN, Konrad Werner
HERSHKOWITZ, Hannah
HIRSCHMAN, Simon
HIRZEL, Wilhelm
HOFMANN, Theodor Lothar
HOLMI, Torsten Oskar
HUBER, Ernst
HUBER, Hans Adolf
HÜBSCHMANN, Oskar
HUMBLOT, Émile
HUNZIKER, Paul
IANCU, David
JABLOW, Martin
JAM, Paul Hippolyte
JOHNSON, John (1890)
KAMBER, Hans
KANETI, Ianto
KATA, Piotr
KEISTRA, Josef
KETZINGER, Willi
KLAMM, Fritz
KNOTMAN, J.
KOLLEGUS, Anastasius
KOSLOW, Albert B.
KOTLEWSKI, Benedikt
KRAUS, David
KRUMME, Alfred
KUPERMAN, Isaac
LAGUNAS, Simon
LANG, Ernst
LE BOURDONNEC, Alexandre
LEBOURDONNEC, Alexandre
LECHKY, Joseph
LECOEUR, Auguste
LEINOFF, Simon
LINN, Sidney
LOCATELLI, Amleto
LÓPEZ SILVEYRA, Juan José
LORENZINI, Ugo
LÜSCHER, Hugo
LÜTHI, Heinrich
MAAβEN, Hanns
MACARIO, Paul Alix Antoine
MARTÍN, August
MARTOS, Georges
MAURIC, Vittorio
MAY, Michael
MAYERHOFER, Karl
MEEHAN, John
MESSMER, Jakob
MICHEL, Ernst
MICHEV, Konstantin
MILTIADES, Filipis Nicolas
MISCHLER, Ernst
MISSLIN, Paul
MOLL, Herbert
MONOKADORA, eMIL
MOOR, Karl
MORENZONI, Eolo
MÜLLER, Hans Ulrich
MÜNCH, Heinrich
NALTY, John Jack
NATHAN, George Montagne
NEF, Werner
NEKVASIL, Milos
NESA, Giovanni
NICOLLE, Pierre Émile
NIKOS, Petro
NOLAN, Michael
O' DAIRE , Paddy
OBERMANN, Franz
OSSART, Roger
PADEREWSKI, Joseph
PAGE, Thomas
PAWLAK, Alexander
PERPIGLIA, Marco
PETERSON, Enoch
PIKE, Florence Mildred Stevenson
POIROT
PREISSLER, Adolf
PROBST, Eduard
PULVER, Albert
RAMM, Hubert
RAMM, Hubert
RANC, Marius
RANCEZ, Jean
REED, Peter LeRoy
REISS,Johann Hans
RENNERT, Robert
REPPING, Heinrich
REVUELTAS, Silvestre
RIBOT, Jean
RICHEY, Walter
RIEFFLY, Paul
RIHA, Eduard
RISKO, Franz
ROCHER, Jacques
ROLAND, Harry
RUIZ, Manuel
SABATIER, Émile
SALL, Bernard
SAMET, Léon
SANTI, Raffaele
SAUERWEIN, Johann
SAVIO, Giovanni
SCHADEGG, Max
SCHADEGG, Walter
SCHLAUDT, Jacob
SCHNEIDER, Anton (Alemanya)
SCHNEIDER, Franz (Suïssa)
SCHÖNING, Gustav
SCHROEDER, Jean
SEGAL, Nathan
SEGALLA, Domenico
SICARDÓ JIMÉNEZ, José
SIEDER, Adolf
SMITH, Randall B.
SMITH, William Poultney Jr.
SOLARI, Dino
SPIESISEN, Benjamin
SPINELLI, Giuseppe
SPRUNGMAN, Walter Howard
STELABOTTE, Michele
STIESSEL, Anton
STRATLIT, Eugene
STRAUMANN, Ernst
STUBER, Viktor
SÜSSMILCH, Rudolf
THORNTON, James Nathan
TIEPOLATO, Pietro
TROCKI, Saül Ignacy
TUNNAH, John Thomas McKenzie
TURRA, Raffaele
URECH, Karl
USSEGLIO, Giovanni Battista
VOGEL, Joseph Earl
WALTER, Adolf
WERNER, Friedrich
WHITE, Thomas "Blanco"
WHITNEY, Gordon Porter
WILKENS, Bruno
WINKLER, Eugen
WISE, H.
WITT, Robert Otto
WITZAK, Karl
WOITSCHIG, Georg
WOODS, Thomas
YELLIN, John Harley
ZACCARIA, Leopoldo
ZANIER, Davilio
ZANIER, Giovanni
ZBINDEN, Friedrich
ZENI, Emanuele
ZULGIMITI, Frank