Ciudad de Barcelona (vaixell)

Dates: 
18/07/1936 - 30/5/1937

Descripció: 
Era un vaixell de transport i passatgers enfonsat durant la Guerra Civil espanyola. Construït a Itàlia, el 1936 quan esclatà la guerra, va passar a ser nacionalitzat pel govern republicà. El 30 de maig de 1937 va ser torpedinat pel submarí de nom General Sanjurjo de l'exèrcit de Franco, de classe Archimede, i enfonsat davant la costa de Malgrat de Mar. Ciudad de Barcelona portava 200-250 voluntaris de les Brigades Internacionals embarcats a Marsella en trànsit a Espanya. Es va estimar la mort de més de 50 brigadistes i més de 100 altres passatgers i membres de tripulació.

Escenaris bèl·lics: 
Alger 
Barcelona 
Eivissa 
Itàlia 
Malgrat de Mar 
Mallorca 
Marsella 
Punta d’Amer

Batalles i fronts relacionats:
Conquesta de Mallorca

Enquadrament de les Brigades Internacionals:
Batalló Lincoln - American Battalion - Lincoln-Washington
Brigada XV - Abraham Lincoln – Anglonordamericana
Batalló Mackenzie-Papineau - Canadian Battalion - Mac-Paps - Patrik Henry - Thomas Paine

Informació addicional:
Trobat també amb el nom Infante Don Jaime 
Construït el 23/04/1928 
Se li dóna nom el 08/06/1929 
Viatge inaugural el 07/09/1929
Surt de Barcelona i arriba a Palma el 18/07/ 1936
La majoria dels brigadistes internacionals que hi viatjaven eren americans. 


Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 173
ANDERSEN, Ivar Lassen
ANDERSON, Casper Warren
ARVOLA, Frank E.
BARBER, Ronald
BAUZÁ, Ulises
BEHN, Heinz
BEHN, Henrik
BINET, Georges‎‎
BIRERT, Georges
BISSON, Elsworth Joseph
BOUCHER, Geoges
BRACKENBURY, Edward
BRADBURY, Philip Walton
BRASSER, Willem
BRIAN, Levi Earl
BROTFIELD, Charles
BROWN, Ronald
BULWAR, Walter
BURKETT, Roe Handy
CAMNITZ, Benjamin
CANNON, Karl Jacob
CANTOR, William Harris
CHESTNA, William
CHODUR, Michael
CHRISTIANSEN, Helmuth Peter Blaabjerg
COHEN, Milton
CRAWFORD, Eugene Victor
CROBIN, Saul
CSOKE, Andras
DALY, Francis
DANIELS, John
DAVIS, Solomon
DEMETRIOU, Georgios
DOBSON, Harry
DUKES, Larry Stratford
DUTTON, James
ELLIS, Wade
FALKOWSKI, Nikodem
FALLY, James
FARRAR, Max
FEENSTRA, Theunis
FERNÁNDEZ MADARIAGA, Manuel
FINCK, Eduardo Wien
FINK, Eduard
FRANCIS, Edward
FRANCIS, Karl
FREEMAN, Jack (Jacobo)
FROMBERG, Elis
FRONCZYSTY, Karol
GERHARDT, Julius
GERRITSEN, Theo Herman
GIBBONS, Joseph
GILSTRAP, John
GOSSELIN, Ernest
GREENFIELD, Herman
GROZENZA, Alois
GUNDELACH, Gustav
HABRAHAM
HADLEY, William Grant
HANSBOUT, Urbain
HONDORF, Mykhailo
HOWARD, James
HØJBERG, Henry
INGET, John Henry
JACOBS, Hyman
KAISERMANN, Henric
KARACHUSIAN, G.
KARK, Horace
KASINAP, Benjamin
KATZ, Isaac
KATZIN, Harry
KENDZIERSKI, Roman
KENT, Jack
KLIMOWSKI, Joseph
KOCH, Ferdinand
KONOMI, Teni
KOZAR, John
KRZYKASKI, Boleslaw
KUELS, Johann
KUUSISTO, Martin Arwar
LAMPERT, Joseph Julius
LAPPALAINEN, Kalle Heikki
LINNERSDOVF, Klavenfuit
LIVERMON, Fernand
LIVERSEDGE, Rowland
LLOYD, Emlyn W.
LOIMONT, Gardon
LOPEZ ELIPIDIO, Raphael
LOWE, William
LOWER, William E.
LUFTIG, Lucie Joseph
LYSKA, Fedir
MANGLE, James Howard
MARTÍN, Robert C.
MATOSICH, Anthony
McDONALD, Robert (Glasgow)
MELNYCHENKO, Oleksander
METRE, Gaston
METTRE, Gaston
MILLSTONE, George I.
MORIN, Francois
NELSON, Thomas
NEMEROFF, Murray
NEWMAN, David Henry James
NOLTE, Eugene V.
NURISALO, Einer
OFFENHUBER, Karl
OSHEROFF, Abe
O’SHEA, John Padd
PELLICANÒ, Giuseppe
PETERSEN, Villy Børgen
PIASECKI, Zygmund P.
PIERSON, Ed
PNIEWSKY, Theodore
POLIFRONI, Bruno
PRINGLE, Claude
RACZ, Imre
RASMUSSEN, Harry Kay
RAYNER, Stanislas
REED, Jack
REED, Robert Lee
REINHOLM, Axel
ROFFELD, Charles
ROLLOFF, Ivan
ROMER, Samuel
ROVAINEN, Adolph
RUBIN, Harry
SANKARI, Hjalmar
SARVAS, Juraj
SAUERMILCH, Alexander
SCHALTZ, Rafael
SCHEINFEST, Bob
SCHOEN, Joseph
SCHREYER, Franz
SCHULTZ, William M.
SCHWARZ, Josef
SHEVCHUK, Olexsander
SHOSTECK, Sidney
SILVERMAN, Conrad
SIMIC, Anton
SKINNER, A. Morgan
SMIT, Hendricus
SMIT, Jan Frederik
SOBEL, Abraham
SOKOL, Jacques
SOLOMON, Herbert
SPINNER, Raplh Theodore
STIRINZOF, Victor
STROM, Alfred
STRONG, Frank Paul
SUMMERS, Thain
SZLAPEK, Michael
TROGDON, William Rufus
TSALIKIDES, Charalampos
TURKOWSKY, Wasyl
TURNER, John Butler
VAIL, Earl Frederick
VAN FELIX, William Crane
VARGA, Steve
VASILOV, Nicholas
VEDY
VEENSTRA, Teun
VENTRIER, Chaz
VIGØ, Einer
VOKSHI, Asim
VOROS, Sandor
WALLACH, Albert M.
WEST, Oiva George
WHITE, William Thomas
WILLIAMS, Alun Menai
WOIMALA, Ralph Antos
YARYSZ, Theodore
ZANBERGEN, Jan