Batalla de Madrid

Dates: 
08/11/1936 - 28/03/1939

Descripció: 
Conjunt d'enfrontaments bèl·lics  de  la zona de Madrid durant el transcurs de la Guerra Civil espanyola. Després del cop d'estat del 17 i 18 de juliol de 1936, la ciutat queda en mans de la Segona República. Des d'aquest moment, els sublevats tindran com a objectiu prendre Madrid, tot i que la ciutat resistirà gairebé fins al final de la guerra. Finalment, caurà en mans dels sublevats. 

Escenaris bèl·lics: 
Alcalá de Henares
Alcolea del Pinar
Almendrones
Aravaca
Arganda del Rey
Boadilla del Monte
Brihuega
Brunete 
Carretera del Escorial
Carabanchel 
Casa de Campo
Casa del Guarda
Castillo de Villafranca
Cerro de pingarrón
Cerro de los Perdigones
Cerro los Angeles
Cerro Rojo 
Chinchon
Ciempozuelo
Ciudad Universitaria
Coberteras
El Escorial
El Plantío
El Porcal
Espolón de Vaciamadrid
Fuencarral
Gajanejos
Galapagar
Getafe 
Guadalajara
Húmera
Jadraque
Jarama
La Marañosa
Las Rozas
Leganés 
Madrid 
Majadahonda
Mirabueno
Morata de Tajuña
Móstoles 
Palacio de Ibarra
Pozuelo de Alarcón
Puente de Arganda
Puente de Guadarrama
Puente del Pindoque
Quijorna 
Romanillos 
San Martín de la Vega
Soto de Pajares
Titulcia
Torija
Torre del Burgo
Trijueque
Vallecas
Villafranca del Castillo 
Villalba
Villanueva de la Cañada 
Villanueva del Pardillo

Batalles i fronts relacionats:
Cerro Rojo (Cerro de los Ángeles)
Ciudad Universitaria
Batalla del Jarama
Batalla de Guadalajara
Batalla Brunete
Batalla carretera d’A Coruña

Enquadrament de les Brigades Internacionals:
Esquadrilla de Moscas
Brigada XI - Thaelmann - Hans Beimler
Brigada XII – Garibaldi
Brigada XIV - La Marseillaise – Dumont
Divisió Kleber
Divisió Luckács
Batalló Edgar André
Batalló André Marty – Francobelga
Batalló Commune de Paris - Batalló 2ª BI
Batalló Dombrowski - Batalló 4 - Batalló 49 – Dabrowski
Batalló Garibaldi
Batalló Thaelmann
Batalló Asturias-Heredia
Batalló John Scheer
Batalló Louise Michel I
Brigada XIII – Dombrowski
Blindat BI XII – Garibaldi
Blindat BI XIII - Dombrowski [Companyia de tancs]
Divisió Kleber
Cavalleria XII Garibaldi (Escamot Eslau)
Centuria Gastone Sozzi 
Centuria Commune de París
Grupo de Ametralladoras    

 

 

 

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 535
AARONS, Samuel
ABED, Albert
ABICHOU, Daniel
ACETI, Alessandro
ACS, Ernst
ADLER, Julius
AGAFONOV, Pavel
AGOLLI, Urfi
AGUILERA MALTA, Demetrio
AGULO, Rafael
AICI, Mohamed Belkacein
AKKERMAN, Emiel
ALBEIS, Eduardo
ALBRIGHTON, James
ALDARI, Pascasio
ALEJO FUENTES, Florentino
ALEXANDRE, Albert
ALVES GRAÇA, Américo
ANCINELLI, Giuseppe
ANGEL, León
ARMAS SOTO, Rodolfo de
ARSAC, Marc
ARTIER, Nesin
ASOGIL, Antoine
AZÉMA, Danton Kléber
BAESI, Giovanni
BARANI, Luigi
BARBER, Ronald
BARBERAN, Henri
BARDARI, Gabriele
BARNACKI, Teodor
BARTHÉLEMY, Robert
BASTIEN, Fernand
BEALE, John
BECHERINI, Antonio
BELLINA, Leonardo
BELMONDO, Davide
BENTLEY, Albert
BERGER, Franz [Lichtenegg]
BERLINER, Siegfried Samuel (Wilhelmshaven)
BERLINER, Szmul
BETHUNE, Norman
BETTEMBOURG, Pierre
BIANCONCINI, Alessandro
BICOCCHI, Roberto
BIFFA, Serafino
BIHAN, Marcel
BISOTTI, Bartolomeo
BISOTTI, Otello
BITTNER, Emanuel
BLANC, Ferdinando
BLANCHE, Julien
BOCHAROV, V.M.
BOFF, Émile
BOLEDI, Giovanni
BON, Novellio
BONFILI, Atiene
BONSANG, André Onésime Jules
BOSCO, Pierino
BOURCIER, Émile (1906)
BRACHET, Pierre
BRAMBILLA, Vittorio
BRETAGNOLLES, François
BRUCK, Anton
BRUGÈRE, Alfred
BUFFOLO, Oscar
BUNJES, Carolina
BUSS, Max
BUSTILLOS, Esteban
CABOT, Pierre
CADET, Louis Fernand
CAIRA, Raffaele
CALABRO, Ambrogio Antonio
CALICIURI, Giuseppe
CALLIGARIS, Giovanni
CALONOLI, Giuseppe
CAMMAN, Robert
CAMPO, Giovanni
CANDONI, Italico
CANNONERO, Luigi
CANONICA, Antonio
CARBONELL CUEVAS, Jorge
CARINI, Antonio
Carmen
CARRARA, Giuseppe
CARRERI, Alceo Danilo
CARRETTE, Paul‎‎
CARVALHO, Apolonio Emilio
CASACH GINISTER, Luis
CASAGRANDE, Pietro
CASELLI, Lucilio
CASPANI, Francesco
CASSOLA, Primo
CASTAGNARO, Edmond
CASTIGLIONE, Vittorio
CATALANO, Vincenzo
CAVALLINI, Giovanni
CAVANI, Renzo
CAZORLA, Jean
CECCARELLO, Umberto
CECCHIN, Costanzo
CEGGION, Ottorino
CELLI, Lino
CENKA, Arthure
CERIOLI, Alfonso
CETIN, Anton
CETIN, Karlo Karel
CHELEBIAN, Misak
CHIARELLI, Giulio
CHIECCHI, Umberto Mario
CHIERFUSC, Giorgio
CHIESA, Oberdam
CIANI, Alberto
CIBRARIO, Pietro
CICOGNANI, Guglielmo
COMPOSTA, Antonio
CORNFORD, John
COUTELLE, Karl
COX, Geoffrey
CROVELLA, Andrea
CRUZ, Juan Pedro
CUEVA DÍAZ, Julio
CURINGA, Ferdinando
CUS, Carl
CWACHOWETZ, Otto
CZOPEK. Leon
DABALÀ, Angelo
DAL COL, Ottavio
DAL POZZO, Pietro
DALL'AGNOL, Giovanni
DALLA SFERA, Nerio
DAMOND, Albert
DARY, Jean
DEL BIANCO, Gino
DELGADO DELGADO, Carmelo
DELGADO, Emilio
DELGADO, José
DELLA RICCA, Leonardo
DELON, Marius
DELPLANQUE, Alfred
DEMANGEL, Lucien
DEMARIA, Joseph Maurice
DI PASQUALE, Vicenzo
DICKEL, Friedrich
DIÉGUEZ, Benito
DIEHL, Kurt
DIETEL, Kurt
DITTRICH, Fritz
DOBREW, Rudolf
DOMECQ, Pierre
DOMÍNGUEZ MORALES, Santos Ladislao
DRESCHER, Karl
DRUMM, Otto
DRUON, Léon
DUCATEL, Abel
DUGAS, Alfred
DUMONT, Jules Joseph
DZEIGER, Karl
EISENBERG, Maurice
EISNER, Alesha
ERDKAMP, Andreas
ERLER, Helmut
ETCHEBÉHÈRE, Hyppolite Louis
FALCHIERI, Antonio
FALLARA, Domenico
FAMILIARI, Andrea
FANTINI
FARINA, Libero
FARSATIS, Stellos
FAURE, Gabriel Joseph Marius
FERNÁNDEZ COLINO, Manuel
FERNANDEZ SUAREZ, Emiliano
FERNÁNDEZ, Rolando
FLOMINE, Marcel
FONTANA, Ettore
FOTI, Francesco (1905)
FOTI, Francesco (1909)
FRAGA HERNÁNDEZ, Cleofé
FRANCOS, Théo
GABE, Herbert
GABRIELE, Biagio
GABUSÍO
GALASSI, Alberto
GAMERO GONZALRZ, Francisco
GANNIO, Giovanni
GARCÍA OQUENDO, Bernardo
GARDI, Nicoletto
GARLAN, Eugène
GARRET-FLANDY, René
GARZANTI, Libero
GASPARINI, Ricardo
GASPARRI, Menotti
GENTILUCCI, Federico
GEORGIOU, Philipos
GIALLUCA, Giuseppe
GIAMBONE, Vitale
GILLAN, Philip
GIOVANNINI, Spartaco
GOMEZ RIBEIRO, Manuel
GOÑI, Segundo
GONZALEZ, Deogracias
GORIEV, Vladimir Yefimovich
GOTAY MONTALVO, Rubén
GOUX, Louis
GOWANS, George
GREGORY, Thomas Walter
GROSS, Maurice
GUEFFIER, Raymond
GUELFI, Silvano
GUESSOUM, Abderrahmane
GUTIÉRREZ, Claudio
HAIM, Jaques
HANTZ, Raymond
HASSANI, Hachmi
HECKMANN, Jacob
HEDRICH, Karl
HENSCHEL, Fritz
HENSCHKE, Erich
HERMANN, Emil
HERNÁNDEZ IGLESIAS, Pedro L.
HIBBERT, Phyllis R.
HORNSTEIN, Georg
HOTI, Zef
HUBER, Walter
HÜBSCHMANN, Oskar
HUMANA, Dionisio Antonio
IACOBOVICI, Arnold
IVALDI, Guido
JABOLI, Giuseppe
JAGOW, Wilhelm
JAKAB, Michal
JAM, Paul Hippolyte
JEGZENTIS, Robert
JIMÉNEZ-BRAVO, Vicente
JOUBERT, Jean
JUGEND, Max
JURICHUK, Vasil
KAMERZIN, Raymond
KANTOROWICZ, Frieda
KAPINSKI, Simon
KARPEL, I. A.
KERMODE, James
KERZENBAUM, Alexander
KHALE, Hans
KIRSZENBAUM, Seweryn
KISCH, Bedrich
KISSELOV, Boris
KISZELY, John
KLANISEK, Valentino
KLIMŠA, Rudolf
KNOX, Bernard
KOCHANEK, Antek
KOSTA, Dimitri
KOZOVSKI, Ferdinand Todorov
KUBACKI, Stanislav
KURLIOTIS, Nickolas
KURZKE, Jan
LABRIFFE, Gédéon
LAFITA JUAN, María Luisa
LALLE, Justin
LAM, Wifredo
LARREA, Esteban
LAST, Josephus Carel Franciscus
LASTRUCCI, Primo
LECHKY, Joseph
LEGRAND, Émile
LESSER, Sam
LIPUŠĆEK, Viktor
LJÖRNER, Bertil
LLOYD-JONES, Sidney
LO GUANCIO, Giuseppe
LÓPEZ MARTIN, Francisco
LOPEZ RODRIGUEZ, Daniel
LUCCHESI, Paul
MacFARLANE, Ethel May
MAGNAPERA, Tommaso
MAISANO, Carmelo
MAKRAY, Carol
MALACARNE, Govanni
MALFATTO, Antonio
MAMBRIN, Antonio
MANGIOLA, Bruno
MARCHETTI, Giuseppe
MARSHALL, David
MARTIN, José
MARTINEZ DIAZ, Manuel
MARTÍNEZ LÓPEZ, Carlos
MARTINEZ VELASCO, Feliciano
MARTÍNEZ, Felipe
MARVIN, Romano
MATTHEWS, Herbert Lionel (Estats Units)
MATTHYS, Albert
MAYDAGÁN HERNÁNDEZ, Francisco
MAZEPO, Volodea Sreister
MAZZASCHI, Dante
MAZZUCHELLI, Luigi
McLAUREN, G.
MEIER, Ulrich
MELIS, Paolo
MENNELLA, Ciro
MERA, José
MEURLING, Olle
MIAZZA, Isaia
MICHELETTI, Francesco
MICHEV, Konstantin
MIDDLETON, George
MONTANARI, Rocco
MORDASINI, Vittore
MORELLATO, Gino
MORETTI, Giovanni
MOSCHFKOWSKY, Benigno
NAGORNI, Nikolai
NANETTI, Nino
NERI, Angiolo
NESI, Lodomonte
NEVICATI, Fortunato
NEWMAN, Jack
NEWMAN, Sol
NICOLINI, Cesare
NODARSE, Rafael
OFNER, Siegfried
ORINGHER, Rico
OSSOLA, Luigi
PACCIARDI, Randolfo
PAGANI, Battista
PAIS, Giordano
PAJETTA, Ettore
PARTELI, Guido
PARUTTO, Venanzio
PASSADORE, Guido
PAVANIN, Pietro
PAYSÉ, Georges
PELLEGRINI, Francesco
PELLEGRINON, Paolo
PELLICANÒ, Giuseppe
PELOSI, Filippo
PEÑA LÓPEZ, Tito
PEPINO, Giuseppe
PEREYRA, Antonio
PESCE, Giovanni (1918)
PESSI, Ovidio
PEZZALI, Mario
PEZZELATO, Pietro
PFLÜGER, Eduard
PIAZZA, Alessandro
PICCOLI, Dino
PICCOLI, Enrico
PIZARRO GONZÁLEZ, Leandro
PLAZANET, Émile
POLI, Giuseppe
POMPILLI, Constantino
PORCHERI, Giuseppe
PORRANEO, Luigi
PORRAS GENER, Pablo
POSSIO, Antonio
PREINERSTORFER, Hans
PREMOLI, Giovanni
PREMOLI, Natale
PROIETTI, Vincenzo
PROSPERI, Elivio
PULVER, Arnold
PUPILLI, Vittorio
RABUZZI, Dino
RAIGORODSKY SURIA, Moisés
RAMI, Rose
RAMIREZ PEREZ, Antonio
RAMOS CARBONELL, Salvador
RANNOU, André Marie
RANNOU, Edouard
RANNOU, Louis
RAOUL, André
RASETTI, Antonio
RASPI, Umberto
REALE, Pietro
RÉBIÈRE, Philippe
REGÜEIFEROS, Bernabé
RÉHEL, Henri
RENARD, Henri Modeste
RESAZ, Luigi
RIBONI, Ferdinando
RICCI, Giorgio
RICCI, Mario (1908)
RICCI, Mario [1901]
RICCIONI, Renato
RIJAVIC, Rodolfo
RIZZI, Gaspare
ROBERTY, Dominique
ROGER GABRIEL, Joaquin
ROLL D'ESPINAY
ROLLA, Domenico
ROMANI, Sem
ROMELE, Umberto
RÖSLI, Pierre
ROSSI, Adamo
ROSSI, Marcello
ROSSI, Numa
RUBIALES MARTÍNEZ, Luis
RUBIN, Ermanno
RUBIO, Francisco
RUFO, Ángel
RUSTICALI, Alvaro
SAKSIDA, Giuseppe
SALABERT, Francis Gaston
SALAS RODRÍGUEZ, Wilbert
SALVAÏ, Mihály
SÁNCHEZ MENÉNDEZ, Alberto
SÁNCHEZ SUFFO, Alejo
SANNA, Antonio
SANTARELLI, Antonio
SANTINI, Aureliano
SARABIA ARAGÓN
SCAGNELLI, Francesco
SCHREIBER, Leo
SCOTT, Bill
SEBINGER, Florian
SEELHEIM, Walter
SEEMANN, Emil
SEEMANN, Ernst
SEGUÍ MENEDES, Juan
SEIDT, Eugen
SEIPEL, Richard
SENCICH, Francesco
SHEEAN, Vincent
SHEVERDÁ, Iván
SILVERI, Antonio
SILVERSTRINI, Umberto
SIMONAZZI, Franco
SINOBAS DEL OLMO, Humberto
SOLER TARAFA, Óscar
SOMMERFIELD, John
SONNENBERG, Willi Emil
SOURD, André
SPANNBAUER, Karl
SPARTACO, Guisco
SPAZZAPAN, Antonio
SPIEGEL, Albert
SPRENGER, Peter
SPRIEWALD, Karl
STANK, Otto
STASTNY, Walter
STAUDINGER, Theo
STAVROU, Jean
STEINHILBER, Wilhem
STENDER, Rudolf
STERGION, Evangelo
STERL, Adolf
STERN, Kurt
STERN, Manfred
STIERWALD, Albert Eduard
STOLZENBURG, Oskar
STREIT, Hermann
STROHMEIER, Erwin
STROPPOLO, Giordano
TABARRI, Ilario
TAMAGNO, Giuseppe
TAMPIERI, Augusto
TARCHIANI, Ugo
TÁRRAGA SARRAULTER, Mario
TASCA, Gino
TASSOT, Albert
TESTA, Giovanni
THIEL, Fritz
THIELE, Georg Herbert Klaus
THOM, Heinrich Nikolaus
TIBALDI, Francesco
TIETZE, Alfred
TOMASSINI, Giuseppe
TONELLI, Vicenzo
TONUCCI, Celso
TOSI, Andrea
TRAVI, Luigi
TROIANI, Alfredo
TROLP, Raimund
TURNER, Bernhard
TUZ, Imre
UGOLINI, Angelo
UNGETHÜM, Friedrich
USERA BATTASTINI, Vicente
VALDÉS BRAVO, Carlos
VALDRIGHI, Aldo
VANELLI, Lorenzo
VANNIER, Marcel
VARESKO, Julij
VARLESSIAN, Grégoire‎
VEHLOW, Franz
VENANZI, Ercole
VENTURELLI, Armando
VENTURINI, Battista
VENTUROLI, Adelmo
VERC, Francesco
VERGAN, Joseph
VERNIER, André
VERONESE, Amedeo
VIDONI, Carlo (1915)
VIGNOLI, Narsete
VINAI, Giuseppe
VINCENT, Jean
VIOLETTE, Maurice
VISSER, Sake
VIVIAN, Romeo
VIZCAÍNO URQUIAGA, Pedro A.
VIZZINI, Salvatore
VLACH, Leopold
VOGEL, Hans
VOGEL, Kurt
VÖLKEL, Wilhelm
VOTTELER, Ernst
VRECH, Vincenzo
WAGNER, Hans [mort 1936]
WAHL, Robert
WATSON, Keith Scott
WEBER, Kurt
WEGMANN, Karl
WEYERS, Hans
WHATELEY, Richard
WIELAND, Henrich
WILLE, Wilhelm
WÖHLER, Hermann
WOLF, Johann
WÖMPER, Ernst
WOMPNER, Karl
ZABIENSKI von, August
ZACCHEROLI, Domenico
ZACHARUK, Dmytro Illich
ZAIA, Giacomo
ZAMBON, Domenico
ZANADA, Carlo
ZANARINI, Alfredo
ZANDER, Otto
ZANETTI, Riccardo
ZANETTIN, Paolo
ZETTL, Franz
ZIELONKA, Paul
ZIMMERMANN, Bernhard
ZUCCO, Severino