Servei Sanitari de la Base d’Albacete | Hospital Base d’Albacete

Els directors dels centres hospitalaris tenien el control absolut de totes les unitats mèdiques i serveis sanitaris de les Brigades Internacionals. 

 L’octubre d 1936, es va fer càrrec del Cos de Sanitat, el Dr. Pierre Rouquès, membre del Comitè d’Organització de les Brigades Internacionals. Ell va ser qui va planificar i organitzar tot el Servei. El va substituir un temps el Dr. Rudolf Neumann, i després, Òscar Telge (Tsvetan Angelov Kristanov). Igual que la resta de cossos de les Brigades Internacionals, la Comandància de Sanitat també tenia un comissari polític, el primer dels quals fou Cypor, nomenat el 22 de novembre de 1936. 

L’administració general de la xarxa hospitalària internacional la portava personalment Pauline Marty, esposa d’André Marty. 

Aquest Servei Sanitari Base, estava integrat per diferents seccions i dependències: l’ambulatori, l’Escola d’Infermers, o Escola Sanitària, la Secció de Defensa Química, la Secció d’Higiene i Desinfecció, la Farmàcia Central d’Albacete, el laboratori, la Intendència de Sanitat, l’Oficina d’Efectius del Servei de Sanitat, el Servei de Neuropsiquiatria, el Comandament Mèdic de tots els Centres d’Infanteria i el Servei de Premsa i Propaganda del Servei de Sanitat de les Brigades Internacionals. 

Depenien d’aquest Servei Sanitari d’Albacete, les següents clíniques:

  • Clínica nº 1 a Hellín
  • Clínica nº 2 a Villarrobledo
  • Clínica nº 3 a Pozorrubio
  • Clínica nº 4 a Villanueva de la Jara
  • Clínica nº 5 a Caudete
  • Clínica militar de Lorca


Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 235
ABET el KADIR, Ali
ALANO, François
ANDERSON, Walter
ARIAS, Joseph
AUBERT, María
AVGHERINOS, Hércules
AVRAM, Abraham
AYRES, Frank
BACHARACH, Jacob
BADIAN, Norbert
BAILLET, Ernest
BALAGUER DEL CAMPO, Salvador
BALVOIRAT, Adrien
BALY, Mathieu
BANAC, Ana
BARLET, Joseph
BASSET, Emile
BAUER, Stefanie
BEER, Zygfryd
BERKOWITZ, Meier
BERNARD, Gertrud
BIENTZ, Albert
BILGER, Ferdinand
BOBET, André
BÓDALO, Martín
BODECK, Käthe
BODEK, Gunter
BODIAUX, Marcel
BOHUNICKI, Adela
BOSHELID, Daniel
BRÉGÈRE, Antoine
CAILLARD, Georges
CANTOR, William Harris
CAPIN, Michel
CARRE, Eugène Yves
CHMELOVA, Josephine Kummerová
COOPER, Jack
COOPER, Milton
CORNU, Julien
CREMÓN PARRA, Rosa
CYTTER, Hella
DALY, Peter
DAMMAN, Ernest Jérôme
DANEK, Thomas
DASSAU, Gaston
DAVAUX, Rachel
DAVIDOVITSCH, Zoltán
DAVIES, Morris
DAY, William
DEAN, William (Felling-on-Tyne)
DECKERT, Martha
DELOFFRE, Renaud
DETTRICH, Joseph
DHAGA DEL CASTILLO, José
DÍAZ
DIMITRIEVICH, Nada
DORSEY, Frank Carruthers
DUMONT, René
DÜRMAYER, Renée
EDNEY, Crin
EKSZTEJN, Ruchla
ENGEL, Rudolf
ERSLER, Gabriel
FAIDE, Ernest
FAINSILBER, Samson
FANNING, Thomas E.
FAY, Lawrence
FEINRUCH, Gundula
FELDMANN, Herbert
FENTON, Harry
FERRANTE, Cataldo
FIERRO, Roberto
FISCHER, Walter
FONSECA SERRANO, Dominga
FOSTER, Joseph K.
FREEMAN, Maurice
FREY, Emile
FUENTES, Marcellin
GALLEANI, Germina
GAVRIĆ, Elizabeta Liza
GAYMAN, Jacqueline
GLAVAŠ, Marija
GLOUSCHKIN
GNEPP, Louis
GODARD, André
GOODMAN, Charles
GRANSART, Maurice
GRUBER, Josef
GRUESSE, Gustave Joseph
GUIMPEL, Marguerite
GUNDELACH, Gustav
HAAS, Elisabeth
HALL, Maxwell
HANLON, John E.
HAUPTMANN, Jósef
HAWKINS, Norman Gilbert
HAYES, John Thomas
HEATH, James Ed.
HELLER, Walter
HENE, Dr. Julius Anault
HODDAN, Max Julius
HOLY, Juliane
HOUSSAIS, Marcel Léon
IMBERT, Marius (mort 1942)
IWANSCHITZ, Felix
JACOBS, Peter Wilhelm
JEGZENTIS, Sara
JOHNSON, John George
JOUTSEN, Matti
KANETI, Ianto
KETTEN
KLEIN, Dobra
KLINGER, Iosif
KOLAROV, Peter Vasilev
KOLLEGUS, Anastasius
KÖSTLER, Rudolfine
KOZOVSKI, Ferdinand Todorov
KRANZDORF, Iacob
KRISTANOV, Cvetan A.
KURC, Dwojra
LANG, Bernhard Paul
LAUFER, Maxim
LEJO RODRIGUEZ, José
LEVITZKY, Guimpel
LIEBERT, Josephine
LINICK, Edgar
LOMMATZSCH, Gustav
LOPEZ, Alberto
LUCCI, Alois
LUNEVSCHI, Juda Juliu
MARIN BENET, Amador
MARKOWICZ, Mirko
MARTYNIUK, Antonio (Toronto)
MATICH, Joseph
MATKOVICH, Milan
MATTHEY, Liselotte
MAYER, Ursula
McCARTHY, William
McCUISTION, William C.
McINTOSH, Albert W.
McNULTY, John Brown
McWHIRTER, Thomas F.
MEITIS, Ruth
MEJÍAS MUÑOZ, Rafael
MENDELOWIT, Jacob J.
MOREL, William B.
MORONEY, Brendan P.
NALTY, John Jack
NEŠKOVIĆ, Dr. Blagoje
NEUMANN, Rudolf
NILSSON, Erik Karl
NILSSON, Gustav
NUSSER, Charles
O'DOWLING, John
OUELETTE, Germain
PARLETT, William
PASHAJI, Iljas
PASQUOTTI, Pierino
PECK, Samuel
PIFARRÉ i MAJORAL, Josep
PIKE, Florence Mildred Stevenson
PILOTTO, Antonio
PITT, Albert J.
POLLOCK, Stephan W.
POSTALLE, Louis
POVEDA BOLUDA, Emilio
RABIE, George
RADUSHEVA, Atanaska Penkova
RAGNI, Cesare
RAICH, Charles
RAMÓN, Heriberto
RICHARDSON, T.
RINIMIN, André
ROCHA PINTO, Manuel
RODONI, Miro
RODRÍGUEZ PLAZA, Felipe
RODRÍGUEZ, José (Espanya)
ROSENTHAL, Elisa
ROUANNAUD, Jeanne
ROUCHETA, Achmed
ROUVIER, Raoul
RUBIO HERNAN, Juan Pedro
RUDINA PEDANOVA, Braina
RUÍZ CÁNOVAS, Francisco
SAGER, Werner
SARKAZY, Alexandre
SAROLEA, Petronille
SASTRE, Julian
SCHADDELEE, Jannigje Johanna
SCHALIT, Abraham
SCHINDLER, Harry S.
SCHLICK, George
SCHLICK, Ludwig
SCHLITZLINGER, Alfred
SCHMALENBECK, Franz
SCHNEIDER
SCHRÄMLI, Jakob
SCHWARTZ, Kerl
SEYLIER, Louis
SIGNORET, Joseph
SNUTS, Henri
SPARLING, Eveline Hannah Sarah
STEER, George
STEINMETZ, Gisela
STEVENS, John (Estats Units)
STOCKER, Emmy
STOEV, Georgi Dobrev
STONE, George
SUPIER, Fernand
TAISIDIE, Albert
TANTTILA, Reino Herman
TASSONI, Ruth
TAYLOR, Donald
TELLER, Rudolf
TIVIN, Isadore
TOLMINE, Ruty
TOTH, George (1900)
TRAPP, Willi
TROXIL, Stephen Edward
VEZZANA, Nelusco
VILLEGAS, Louis
VOGT, Ernst
VOLHSSENOVC, Era
VONOMETESSE, Marcel
VRIES, Gertrud de
WEBER, Magdalena
WEIGL, Emanuel
WEINRAUB, Adela
WEISSBERG, Robert
WELLHÖFER, Friedrich
WETTA, Isidor
ZACHARIEWICZ, Alice
ZIMMERMANN, Anton
ZIMMERMANN, D.
ZLATOVSKI, George Michael