Esquerra
Designació específica: 
Divisió
Dreta

Divisió 45 | 45 Divisió

Enquadrada a l'Agrupació Nord (Osca) (10/6/1937 - 24/6/1937), el XVIII Cos de l'Exèrcit (Jurado) (4/7/1937 - 4/8/1937), el V Cos de l'Exèrcit (Líster) (6/1938 - 29/8/1938) i el XV Cos de l'Exèrcit (Tagüeña) (29/8/1938 - 25/9/1938), estava formada per:

  • (9/6/1937 - 24/6/1937):
  • 6 tancs
  • 3 bateries d'artilleria
  • Grups d'artilleria antitanc del 45
  • Aviació
  • 2 companyies de sapadors
  • XII Brigada Internacional
  • CL Brigada Internacional
  • 29 Divisió del POUM (una part)
  • IXL Brigada Espanyola
  • 2 Batallons de la 28 Divisió Ascaso
  • Batalló Rojo y Negro de la CLIII Brigada Espanyola
  • Batalló della Morte
  • (24/6/1937 - 4/8/1937):
  • 22 tancs
  • I Grup Artilleria Skoda
  • XII Brigada Internacional
  • CL Brigada internacional
  • (4/8/1937 - 10/10/1937):
  • I Grup Artilleria Skoda
  • Batalló de Sapadors
  • XII Brigada internacional
  • XIII Brigada Internacional
  • Batalló Djakovic
  • (11/10/1937 - 19/10/1937):
  • Tots els anteriors menys el Batalló de Sapadors i més la XV Brigada Internacional
  • (19/10/1937 - 2/2/1938):
  • I Grup Artilleria Skoda
  • Esquadró de Caballeria
  • XII Brigada internacional
  • XIII Brigada Internacional
  • Agrupació de Reserva de la Divisió
  • (3/2/1938 - 13/2/1938):
  • Tots els anteriors més la Brigada d' Instrucció aquartelada a Tamarite 
  • 5 Batallons Espanyols de Tancs
  • (13/2/1938 - 4/3/1938):
  • L' Agrupació de Reserva es converteix en CXXXIX Brigada Internacional
  • (4/3/1938 - 27/3/1938):
  • I Grup d' Artilleria Skoda
  • Cavalleria
  • XII Brigada Internacional
  • XIV Brigada Internacional
  • CXXIC Brigada Internacional
  • XXXIX Brigada Espanyola (reforç)
  • Batalló Divisionari
  • Companyia de Metralladores
  • (28/3/1938 - 19/4/1938):
  • Igual que l'anterior menys la CXXIX Brigada Internacional
  • (19/4/1938 - 25/9/1938):
  • I Grup d'Artilleria Skoda
  • XII Brigada Internacional
  • XIV Brigada Internacional
  • CXXXVII Brigada Espanyola
  • CXXXIX Brigada Espanyola
  • Batalló Divisionari Txec-Balcànic

Les principals actuacions foren:

  • Formació (31/3/1937 - 24/5/1937)
  • Preparació Batalla d'Osca (24/5/1937 - 9/6/1937)
  • Batalla d'Osca (10/6/1937 - 24/6/1937)
  • Repòs, trasllat i concentració a Torrelodones-Galapagar (24/6/1937 - 4/7/1937)
  • Batalla de Brunete (4/7/1937 - 4/8/1937)
  • Repòs (4/8/1937 - 16/8/1937)
  • Anada a Aragó des de la Base de Loma Negra, Loma Antón i Plana Berao (17/8/1937 - 21/8/1937)
  • Batalla de Belchite (22/8/1937-29/8/1937)
  • Segona línia. Escatrón. Samper de Calanda (29/8/1937 - 10/10/1937)
  • Ofensiva de Fuentes de Ebro (11/10/1937 - 19/10/1937)
  • Organització a Urrea de Gaén i Tamarite de Litera (20/10/1937 - 30/1/1938)
  • Cap a Sierras Quemadas (30/1/1938 - 2/2/1938)
  • Atac i segona línia (3/2/1938 - 11/3/1938)
  • Cap a Aragó (11/3/1938 - 14/3/1938)
  • Desbandada d'Aragó (15/3/1938 - 19/4/1938)
  • Repòs i preparació per a la Batalla de l'Ebre (20/4/1938 - 24/7/1938)
  • Batalla de l'Ebre (25/7/1938 - 25/9/1938), desmobilització