Companyia Naftalí Botwin

<p>Segona Companyia del Batalló Palafox (Unitat jueva Botwin), va ser una unitat de brigadistes d'origen jueu, formada per 152 combatients. Va romandre activa en combat durant nou mesos, arribant a morir almenys sis dels seus oficials.<br>Va acabar la seva activitat el setembre de 1938, durant l'ofensiva de l'Ebre. Molts dels seus integrants van morir, i els supervivents, menys de 90 brigadistes, van acabar com a presoners de guerra, encara que, amb posterioritat i en comprovar-se que eren jueus, van ser executats per l'exèrcit de Franco, a diferència dels espanyols, els quals van ser portats a camps de presoners.<br>Durant el temps que va estar activa, la Unitat jueva Botwin va editar un periòdic en jiddisch.</p>

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 158
ABRAHAM
AITKEN, George
AKSENBERG
ALBEK
ALEYAR, Alek
ARONSON, Arek
AYWER, Szymon
BAJLOWICZ, Isaak
BANASZCZYK
BASKI
BIELINSKI, Abraham
BIL, Richa
BIRENZWEIG, Zycha
BLICBLAU, Maurice
BOBER, Joseph
BORENSZTEIN, Moniek
BRAUN, Jerzy
BRESLER, Maurice
BRIKNER, Josele
BRINKER, Joseph
BUCHENDLER, Schmul
BURSUK, Lova
CHRISTIAN
CUKIERMAN, Jankiel
CZEPAKOWICZ, Josef
DAWIDOWICZ
DINES, Mojzesz
DRYWA, Bernard
DUA, Gerszon
EKSZTEIN, Benjamin
ELBOJM, Szmul
EPELBAUM, Boris
ERLICH, Eliyahu
FAJANS, Maurice
FAWIZ
FIGLARZ, Joseph
FISZMAN, JONASZ
FRONCZAK
GALANT, Josef
GALIEGA, Jaime
GILIARI, Jehuda
GINSBURG, Aron
GLUCH, Jan
GOTLIEB, Salomon
GRUDZIAK, Antoni
GRUSZKA, Uszer
GUTMAN, Jacques
GUTMAN, Karol
GUTMAN, Simpn
HAFT, Moshe
HALBERSBERG, Israël
HALIK, Ali Abdel
HALPERN, Artur
HEFETZ, Pinhas
HELFANT, Kalman
IGLA, Maurice
IZBICKI, Jakub
JAFFE, Itzhak
JAKUBOWITZ, Wolf
JAKUBOWSKI, Moniek
JOSKOWICZ, Joske
KALMAN, Saül
KANSKI, Szmul
KANTOR
KANTOR
KIRSZENBAUM, Seweryn
KLECK, Nahman
KOLACZ, Josef
KOPEL, Ziskind
KORNBLIT, Mosze
KOZA, Dawid
KRAKOWER, Henryk
LANDSBERG, Hirsh
LECHTER, Pessah
LEWINSOHN, Mosze
LIBER, Szlomo
LIBERMAN, Mendel
LICH, Abraham
LIPMAN
LIPSMAN, Josef
LIPSZYC, Benjamin
LIS, Joseph
LISNER, Abraham
LISSNER, Abraham
LOTRINGER, David
LUBRANIECKI, Henoch
MAJER, Emil
MAJER, Levi
MANHES,
MARCINIAK, Edmond
MATLOK, Joseph
MINK, Abraham
MINK, Emanuel
MOLA, Diego
MOTA, Marian
NUS, Alexande
PAKIN, Leon
PALKO, Franciszck
PALUSZKIEWICZ, Jacob
PANGALOS, Theodoros M.
PITAKIEWICZ, Herman
PLATKIEWICZ, Jakub
PORTGANG, Oscar
PRIMUS
RAGER, Micha
RAPAPORT, Herszel
RECHTER
ROGOZ, Marian
ROSENBERG, Meszale
ROZEN, Victor
RUBINSTEIN, Léon
RUBINSZTAJN, Leon
RUWEL, Joseph
SANCHEZ, Aron
SAPIR, Micha
SAPIRO, Abraham
SKIERWALSKI
SOLARZ, Marian
SOLTICZYK
SPIRO, Jozef
STADLER
STOLAR, Samuel
SZAFRAN
SZERMAN, Alter
SZKLAWIN
SZLACHTA, Tadeusz
SZLEYEN, Salomon
SZLOMOWICZ, Szlomo
SZNEIDERMAN, Wolf
SZNITZER, Joshke
SZTAJN
SZUBERT, Franciszek
SZUSTER, Haïm
SZYMANSKI, Marcin
TENENBAUM, Aron
TENENBAUM, Caskiel
TENENBAUM, Josek
TUDRES, Szmul
TULMAN, Viktor
TYGIER, Leib
ULMAN, Nathan
WARSZAWSKI, Chaim
WARSZAWSKI, Dawid
WASSERMAN, Feigl
WEINBERG, Elias
WEINHEBER, Herman
WEINROT, Saul
WEINTRAUB, Meir
WIEN, Mendl
WOSIC
WUZEK, Ephraim
WYSZOGRODZKI, Szalom
ZAJAC, Antoni
ZAWODNIK, Fajwel
ZINGER, Józef
ZISAK, Joseph
ZISMAN, Aron
ZYLBERMAN, Jozef