Centúria Thaelmann (enquadrament posterior Batalló Thaelmann i diferent del Grup Thaelmann)

<p>De la Columna Dinou de Juliol, de la UGT i del PSUC. Va participar en els primers combats del mes d’agost de 1936, a Tardienta, Almudévar, Pompién, Sierra de Alcubierre i Casa Roja, a Osca. Incloïa la Secció Blindada Lina Ódena. Part dels seus components van ingressar a les Brigades Internacionals, encara que el 16/4/1937 tenia els efectius d’un batalló i encara es trobava en línia al Front d’Aragó. El comandament l’exercia <a href="http://sidbrint/ca/node/14740" target="_blank">Albert Schindler</a> i <a href="http://sidbrint/ca/node/29836" target="_blank">Hermann</a>, el comissariat anava a càrrec de Moritz, i l’organització estava a mans de Hans Beimler. Els seus abanderats van ser <a href="http://sidbrint/ca/node/14574" target="_blank">Willy Pukallus</a>, mort el 20/10/1936, i els germans danesos <a href="http://sidbrint/ca/node/14435" target="_blank">Harald</a>,<a href="http://sidbrint/ca/node/14436" target="_blank"> Kaj</a> i <a href="http://sidbrint/ca/node/14434" target="_blank">Asge Nielsen</a>.</p>

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 168
AMANN, Ernst
AMMANN, Hans
BALKE, Henry
BARTZ, Otto
BAUMGARTEN, Paul
BECK, Eugen
BECKER, Robert
BEHREND, Hans Emil Walter
BEIMLER, Hans
BENSBERG, Karl Josef
BERGMANN, Rudolf
BETTER, Maximilian
BOCH, Walter (mort el 1938)
BROWNE, Felicia
BRUHNS, Helmuth
BUHR, Heinrich
BUSEN, Heinrich
BÜTTNER, Alwin
CAHN, Alfred
CARIUS, Rudolf
CARRITT, Liesel
CICHANOWSKY, Anton
COHEN, Nathan
CONRAD, Gustav
ENDER, Gabriel
ENDER, Lorenz
ENGELMANN, Wilhelm
FRIEDEMANN, Golda
GEBERT, Walter
GEISEN, Hermann
GEMMEL, Rudolf
GEWEHR, Johannes
GEYER, Max
GOEPPEL, Josef
GOLDSTERN, Alexander
GÖSSLING, Walter (Alemanya)
GOTTHARD, Josef-Karl
GRAF, Josef Peter
GRIESMAIER, Heinrich
GROSKLOS, Karl
HAERINGER, Otto
HAHN, Josef
HAIDER, Eduard
HALM, Josef
HAMANN, Karl
HAMBURGER, Herbert
HARMANN
HEIDRICH, Hermann
HELLO, Wilhelm
HERAS, Willy de las
HERINGE, Otto
HERMELIN, Werner
HETTERICH, Otto
HEUKEN, Karl
HIDDEN-MOTTEK, Ruth Liesbeth
HIRSCH, Adolf
HIRSL, Sepp
HÖHNER, Hermann
HOLLENDER, Heinrich
HOLZHAUSER, Ernst
HONECKER, Rudolf
HREJSEMNOU, Alfred
HREJSEMNOU, Franz
HUTTER, Hans
JAEGER, Christian
JAGOW, Wilhelm
JAKOB, Heinrïch
JOOST, Otto
JUNKES, Kurt Albert
JÜTTEN, Paul
KIEFER, Anton
KNAU, Josef
KNEIPP, Jakob
KOHNER, Justin
KONRAD, Gustav
KRINKEL, Willi
KUKOWITSCH, Hans
KUSIDŁO, Alois
LAMOTTE, Christian
LANG, Georg
LASCH, Paul
LÄUBLI, Oskar
LEHMANN, Kurt
LINDNER, Anton
LOEFLACH, Fritz
LOHN, Gustav
LORSCHEIDER, Josef
LÖSCH, Paul
LOSCH, Paul Friedrich
LÜDTKE, Erich
LÜDTKE, Gerhard
MAAS, Stefan
MAAβ, Alexander
MACHNER, Josef
MAHNKE, August
MAYER, Georg
MEIER, Philipp
MEYER, Georg
MOGG, Adolf
MÜLLER, Ernest Rudolf
MÜLLER-SCHÖN, Eugen
MÜLLER; Josef (+ Jarama)
NEUBECK, Hans
NIELSEN, Åge
NIELSEN, Harald
NIELSEN, Kaj
NIEβEN, Hans
NORDHEIM, Günther
PETERSEN, Hans
PFEIFFER, Arthur
PFORDT, Wilhelm
PFORTD, Wilhelm
PREUSS, Bruno
PRINZ, Alois Ludwig
PUKALLUS, Willy
PULVER, Arnold
RANKE, Hubert von
RAUSCHENBERGER, Norbert
REIM, Hermann
RENN, Ludwig
ROMEIKA, Franz
ROSCHI, Louis Ami
ROTH, Erich
SALM, Gottfried
SALM, Wilhelm
SALOMON, Bruno
SATTLER, Paul
SCHINDLER, Albert (Aglasterhausen)
SCHLESINGER, Paul
SCHMIDT, Heinrich
SCHMIDT, Wilhelm (Alemanya, 1908)
SCHMIEDER, Alfred
SCHMUCK, Otto
SCHNAUBER, Hans
SCHOBER, Martin Alfred
SCHÖGL, Theodor
SCHRÖDER, Ernst
SCHROT, Willi
SCHUHMANN, Friedrich
SCHWARZ, Johann (Alemanya)
SCHWINDLING, Hans
SPETH, Waldemar
SPIESS, Adolf
STAPEL, Karl
STEINBACHER, Georg
STIERWALD, Albert Eduard
TESCHKE, Alfons
THIEL, Fritz
THOENS, Hermann
TOEPPER, Karl
TROLP, Raimund
VALLANT, Gottfried
VIGIER, Robert
VOGEL, Wilhelm
VOLZ, Andreas
VOLZ, August
WEBER, Emil
WEIL, Heinz (sentenciat a mort i assessinat)
WEISBERGER, Alois
WILLE, Wilhelm
WILLI, Joseph
WINKELMANN, Hans-Hugo
WINTRINGHAM, Tom R.
WÖHLER, Hermann
ZIMMER, Johann
ZIMMERMANN, Oskar
ZIMMERMANN, Walter
ZOCK, Georg