Brigada Mixta LXXXVI | Brigada Mixta 86 | 86 BM

<p>A finals de 1936 es va crear la denominada Brigada Mòbil de Puertollano formada per dos batallons de Carrabiners de Requena i Castelló, el Batalló Pablo Iglesias nº 2, de València i un altre batalló de Carrabiners que es va unir a Linares. En març de 1937, es transformà en la 86ª Brigada Mixta, cedint un dels batallons de Carrabiners que va ser substituït pel 20º Batalló Internacional.&nbsp;Enquadrada a la&nbsp;24ª Divisió (Març 1937 – Des.1937) i a la&nbsp;63ª Divisió del VIII Cos d’Exèrcit (Des.1937), estava formada per:</p><ul><li>(Març 1937)</li><li>Batalló Pablo Iglesias (espanyol)</li><li>Dos batallons de Carrabiners (espanyols)</li><li>20è Batalló Internacional</li><li>(Gener 1938)</li><li>El 20è Batalló Internacional es divideix en:</li><li>20è Batalló Internacional</li><li>21è Batalló Internacional</li><li>22è Batalló Internacional</li><li>Companyia de Metralladores</li><li>Cedeix dos batallons de Carrabiners a la 222 BM</li></ul><p>Les principals actuacions foren:</p><ul><li>Sierra Mulva (10/3/1937)</li><li>Pueblonuevo-Peñarroya (27/3/1937 – 13/4/1937)</li><li>Puerto de San Vicente (22/8/1937)</li><li>Sierra de la Noria (18/10/1937 – 20/10/1937)</li><li>Granja de Torrehermosa (12/1937)</li><li>Enviat a Villanueva de Còrdoba</li><li>Reorganització (Desembre1937)</li><li>Sierra del Castaño i Peña del Águila</li><li>Atac a Villafranca i cobertura del front a Guadalmellato i Miradero</li><li>Desmobilització dels Internacionals (1/10/1938)</li></ul>

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 145
ALPER, Marcus Mordecai
AMPRIMO, Louis
ATHANASIADES, Michael
BARBES, Emile
BARON, Louis
BATUT, André
BEER, Zygfryd
BEGUILMAN, Fernand
BELMER, Marcel
BERTONE, Marcel
BRAUN, Jean
CASA, José
CESPEDES MARTINEZ, Felipe
CHAPUIS, Charles
CHARMASSON, Gilbert Henri
CUNIN, Bernard
DART, Rollin Jones
DEVETSKO, Charles
DEVINE, John Michael
DIFFA, Serafino
DINCHER, Günther Heinrich
DOMAS, Abraham (Morris)
DOMÍNGUEZ PAZOS, Juan
DROUOT, Clovis Victor
DUBROVITCH, Édouard
DUCAN, Thomas
DUCKONO, Paul
DUDEL, Ernst
DUNDR, Rudolf
EBINER, Paul
EICH, Willy
EIMANN, Otto
FEIGEL, Gustav
FELDT, Orrin E.
FERRERO, Paul
FLETT, Harold Fay
FORS, Charles A.
FORTIS, Pavlos N.
FREY, Emile
FULGINITI, Francesco Mario
GAFFET, Armand
GAMBARA, Sancio
GANSCH, Josef
GAUDIN, Adrien
GAY DA CUNHA, José
GERMAIN, Raymond
GLANZ, Karl
GOLDSTERICH GILMAN, Juan
GRANSART, Maurice
GRUBER, Ludwig
GUÉDON, Roger
HACKL, Ferdinand
HANSON, Francis Edward
HEGENER, Heinrich
HELLER, Peter
HELLER, Robert
HERMANN, Henri
HÖFER, Kurt
HORMESS, Alexander Heinrich
JABLOW, Martin
JEAN, Charles
JOHNSON, John (1890)
KÄFER, Franz
KAMIENIECKI, Leon
KANETI, Ianto
KNOBLOCH, Erich
KOLLEGUS, Anastasius
KÖPPEL, Richard
KÖRNER, Johann
KOSLOW, Albert B.
KOZJAK, Stephen
KRUMME, Alfred
KUBELKA, Franz
KUPERMAN, Isaac
KURITZKES, Georges
L'HOTE, Serge
LANE, Benjamín
LASKOWSKI, Otto
LAU, OTTO
LEINOFF, Simon
LEMKE, Herbert
LINN, Sidney
LÖSCH, Walter
MALINA, Leopold
MARBACHER, Joseph
MARCY, Henri Bénoni
MARTOS, André
MARTOS, Georges
MASCHEK, Heinrich
MEIGNEN, Étienne Robert
MENDOUZE, Camille
MICHEV, Konstantin
MONKS, Joseph
MOOR, Karl
NETT, Willi
ODPADLIK, Paul
O´BOYLE, Patrick Calgary
PAGE, Thomas
PALAS, Hermann Method
PAVLU, Wiliam
PERAIRE, Baptiste
PERROT, Gaston Émile Désiré
PREISSLER, Adolf
RASCH
REINTHALER, Franz
RENNERT, Robert
ROCHER, Jacques
RÖTHIG, Gerhard
ROWE, George
ROWE, William
SABATIER, Émile
SALL, Bernard
SEGALLA, Domenico (1909)
SEIDEL, Johann
SIEDER, Adolf
SIMONETTI, Marino
SPERBER, Gustave
SPIESISEN, Benjamin
SPRUNGMAN, Walter Howard
STEIMER, Josef
STEINKE, Anton
STIESSEL, Anton
STOEV, Georgi Dobrev
STUBER, Viktor
STÜCHELI, Albert
SZOMOROVSKY, Ludwig
SZTOKMAN, Emmanuel
TENOR, Leon
TIEPOLATO, Pietro
TIRPAK, Joseph
TONPE, Andrei
TROTARD, Roger
VERDERY, Pierre
VERDY, Paul
VOCKNER, Josef
VOGEL, Joseph Earl
WEINBERG, Willi
WEISS, Ernst
WHITNEY, Gordon Porter
WINTERER, Georg
WITT, Robert Otto
WYLFFKEN, Bruno
ZACCARIA, Leopoldo
ZAJDORF, Alje Antoni
ZULGIMITI, Frank