Cementerio de Fuencarral (Madrid)

  • A finals de novembre de 1936, el General Pau Lukacz va encarregar a Francisco Herreros Araque, integrat a la XII Brigada, que organitzes el Servicio de Inhumaciones que servís de repòs a tots aquells "Voluntarios de las Brigada Internacionales, muertos heroicamente por la libertad del pueblo español, el bienestar y el progreso de la humanidad".
  • El total de brigadistes enterrats en aquest cementiri fou de 363.
  • El 12 d'abril de 1939, l'ajuntament franquista de Fuencarral va suprimir el rètol que hi havia en el cementiri destinats a les columnes internacionals.
  • El 26 de juny de 1941, l'alcalde Vicente del Castillo Navas, va proposar a la Comisión Gestora Municipal:
  • Que una vez transcurridos 5 años a contar de la primera inhumación que en dicho patio se realizara, se proceda a depositar en fosa común a todos los enterrados en el patio de referencia.
  • La fossa comuna s'instal·là a la muntanya del Pardo.
  • Als anys vuitanta, sent alcalde de Madrid Enrique Tierno Galván, es va instal·lar una còpia del rètol original d'homenatge a les Brigades. Poc després, s'hi van afegir més plaques en record dels voluntaris francesos, polonesos, jueus i altres monuments memorialístics.
  • Finalment, el 21 d'octubre de 2016, l'AABI va col·locar una nova placa per celebrar el 80è aniversari de les Brigades Internacionals.

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 361
ABBA, Michele
ABEL, Marcel
ALCARAS, Bautista
ALONSO IGUAL, Antonio
ALVAREZ PICHERO, José
ALVAREZ, Eustasio
AMERDACH, José
ANISÍ GARCIA, Luis
ANTONINI
ARCANTES HERNANDEZ, Francisco
ARNICH, Tomás
ARNOLD, Gens
ASUNCION HERNAN, Mariano
AYUSO, Francisco
AZÉMA, Danton Kléber
BARBIER, Jean-Baptiste
BARROSO, Juan
BASIL, Kot
BATELIK, Antoni
BELIER, Emile
BELL, Julian
BELLAFOSE, Vicente
BELLETRIS, Emile
BELTRAN, Luigi
BERINGER, Alfred
BIGAY
BLASCO ALAMEDA, Epifanio
BOCH RODRIGUEZ, Manuel
BODEGA MARTINEZ, Cipriano
BORNES, Pierre
BOUGRAT, Marcel
BOUVIN, Julien
BRAVO GÓMEZ, Benito
BREGNIE
BRESSOT, Emile
BROCON, Willi
BRUIDE, Herman
BUDENEIS, Mendez
BURGARELLI, Federico
BURKEN, Edouard
CADET, Marcel
CALABRO, Ambrogio Antonio
CAMPS, René
CARDONA RODRIGUEZ, Francisco
CARMEN, Lucien
CASAS OLTRA, Juan
CASOL, Ramón
CASTILLO, Francisco
CENESTRI, Pierre
CERDAN, Pedro
CHAMUBEL SORIANO, Salvador
CHARLES, Paul
CHAULIATL, Guikiptes
CHEBLI, Mouna
CHECA SANTAMARIA, José
CHEGINTIS, Joseph
CHICOWIUSQUI, Jean
CHIVRAC, Raymond Joseph
CIBRIO, Pier
COLLET, Julien
COLLETTE
COLONADO, Juan Angel
CONDE CONDE, Emilio
CONTI
CORTES
CORTES, Francisco
COSTA, Alfredo
COURAND, Pierre
CRIADO PEROSAN, Emilio
CRISANT, Antón
CROCHET, Pierre
CROZAT, Henri
CUSTARIO, Bran
DAMIAN, Izquierdo
DARTOIS, Raymond
DECRESSAC, Georges
DEFETE, André
DEKIESS, David
DEL MONTE, Francisco
DEMICHELIS, Felix
DEMOUGUIN, Gustave
DENIS, Raulan
DESE, Joan
DIAZ PAREJO, Felipe
DIAZ RAMOS, Manuel
DIAZ, Antonio
DIAZ, Barbera
DIAZ, Saturnino
DIEGO MAYORAL, Baldomero
DIMITRIFF, Teodoro
DIMITROF, Sukasko
DIOTRIE, Robert
DONORO NEITO, Julian
DUPNISIR, Vasil
DURAN RODRIGUEZ, Antonio
DUVAL, Clovis
ELLENA, Charles
ELVIN HERNANDEZ, Eulalio
ESPIGNOLES, Jaques
EUERT, Otto
EXPOSITO, Felix
FAS, Alexandre
FERKANTEL, Joseph
FERNANDEZ RAMOS, Francisco
FERNANDEZ, Anastasio
FERNANDEZ, Manuel
FERRARI, Erasmo
FOJTIK, Ladislas
FORA SANZ, Vicente
FRAELL, Robert
FRASCH
FRASQUE, Sebastian
FRIEMAN, Laurence
FUENTES
GABINELLI, Atilio
GADET, Marius
GALAN BERMEJO, Serafin
GALÁN, Blas
GALAN, Martin
GARCIA MARTIN, Emilio
GARCIA VALVERDE, Rufino
GARNIER, Juan Antonio
GAS, Ruggero
GEORGE, Agnostopoulos
GEORGES, Valcanaque
GEORGO, Gouleff
GIACHERO, Dominico
GIL GAZULLA, José
GIL GAZULLA, José
GINO, Gibinilli
GNATAUMUY, Teodous
GOLFARELLI, Gaetano
GOMEZ LACA, Antonio
GOMEZ SACO, Antonio
GOMEZ, Victoriano
GONZALEZ FRUCHADO, Domingo
GONZALEZ GONZALEZ, Pedro
GONZALEZ, Cachiro
GONZALEZ, Juan
GORBET, Buchines
GOSSIAUX, Alphonse
GREVE, Georg
GROELLER, Samuel
GROSSEN, Jean
GUERO, Kozco
GUSTAR, Kern
HAKE, Adolf
HARRIS, Wicleman
HEDRICH, Karoly
HEILS, Malde
HERNANDEZ HERNANDEZ, Eugenio
HERNANDEZ OSORIO, Juan
HERRANZ DIAZ, Felipe
HERREROS ARAQUE, Francisco
HERSCHEL, Max
HIDALGO REQUENA, Vicente
HORTERO, Ventura
HORTOZANO MAQUEDA
HUBERT, Émile
ILLINGER, Augusto
J., Salva
JACOBINI, Francesto
JACOBSEN, Oscar
JAKIMENKO, Nicolás
JARUE RODRILLO, Francisco
JIMENEZ CARRETERO, Alfredo
JOUBERT, Jean
JUDICI, Joaquino
KIRIL, Popoff
KOEMA, Peots
KOLHANNEK, Anteto
KOREL, Haur
KROLIKOWSKYA, Paul
KUCERA, Karl
KUN, Ferenoz
KUSSENER, Raoul
LAGLI, Bruno
LALARME, Roger
LANOBE, Lorenzo
LARA GOMEZ, Antonio
LATELTIN, Filiberto
LAVARRAUX, Jordan
LAVAUX, Somis
LEASESTZ, Balpch
LECONTE, Felix
LEDREAU, José
LEIBOVIT, Seigmunt
LEJUGE, Marcel
LESIMPLE, Emile
LICALEK
LIDLLE, Theodre
LOBATO, Lorenzo
LOEWENTHEL, Ernesto
LÓPEZ ARAQUE, Antonio
LÓPEZ MARTINEZ, Juan
LÓPEZ, Julian
LORENZI, Enrico
LOSA, Manuel
LOUIS, Bosse
LÜCKER, Jakob
LUGLI, Bruno
MAGNAPERA, Tommaso
MALACARNE, Arturo
MALFATTO, Antonio
MALOUS, André
MALYCHKA
MARCEL JUAN, Bautista
MARCELLES JOSEPH
MARCERAL, Bruno
MARTIN HERRERO, Jorge
MARTIN, Alfonso
MARTIN, Francisco
MARTIN, Francisco
MARTIN, Justo
MARTIN, Paulino
MARTÍN, Tomás
MARTINEZ CANTIANO, Ciriaco
MARTINEZ, Manuel
MATUSCHIUSKI, Johan
MELLERE, Humbert
MERATI, Angelo
MICELOT, André
MICHEL, Adolphe
MICHEL, Tavatlli
MILLIN, Ernesto
MODALINI, Cipriano
MOLEÓN, Marcel
MOLINERO RODRIGUEZ, Gregorio
MONTANO PAZ, Guillermo
MONTOYA, José-Manuel
MORALES LOPEZ, Antonio
MORENO BLANCO, Francisco
MORENO, Victoriano
MORO, Andre
MUREY
NAVARRO MARQUEZ, Tomás
NAVARRO MARTIN, Balbino
NOVELLI, Antonio
OCAÑA MARTIN, José
OCHOA VILLAR, Pascual
OLLIVIER, Amadee
ORELLANO, Francisco
ORTEGA, Antonio
OSKAR, Biro
OYEL, Juan
PARROWICH
PATROFF, Ivan
PAUMIERE, Pierre
PEALE, Riamondo
PÉERZ PORTILLO, José
PENCOURT
PERCETTI, Lutero
PÉREZ ALCARAZ, Francisco
PEREZ FERRARO
PÉREZ GONZALEZ, Eladio
PÉREZ HERNANDEZ, Bartolomé
PEREZ, Francisco
PERRIER, Jean
PETRY, Ewald
PEYRONIK, Emile
PEZZELATO, Pietro
PIERRE, Georges
PIERRE, Lefevre
PIOTOWSKI, Ludwik
PISSON, Roland
PIZZALI, M.
PLOMINO
PORLET, Marius
POSTIGO MARTINEZ, Juan
POUNASES
POZOS, Antonio
PRADA, Enrique
PRAETZ, Adam
PRIMO, Carroli
PROTVOM, Stosrup
PUTTERMANS, Francisco
RAMIREZ PORTELLANO, Enrique
RASQUIN
REBEYNE, Jean
REBOLLEDO ROLDAN, Antonio
REIMAN, Martin
REMAUT, Pierre
RENAULT RIEMANS, Arthur
RENÉ, Francoi
RIBAS ANCHUSTES, Alfonso
RODRIGUEZ EUGENA, Isidoro
RODRIGUEZ FERNANDEZ, Agustin
RODRIGUEZ GARCIA, Pablo
RODRÍGUEZ ROLDAN, Antonio
RODRIGUEZ, José
RODRIGUEZ, Lorenzo (Espanya)
ROMERO LOPEZ, María
ROMESIO, Ramón
RONCOX, Manuel
RONOURONI, Libert
ROPAS CARNE, Fernando
ROSSI, Marcello
ROUCHONNAT, Maxime
ROUET, Emile
RUBIO SANCHEZ, Juan
RUBIO TORRES, Ramón
RUFINO BENEDICTO, Tomás
RUIS GUZMAN, Francisco
RUIZ MORALES, Fernando
RUIZ MORENO, Pedro
RUSTICALI, Alvaro
SALMERON FRAILE, Pedro
SAN LA RIVA, Angel
SANCHEZ ARROYO, Mariano
SANCHEZ BRAVO, Manuel
SANCHEZ, Alejandro
SANTINI, Oreste
SANZ SANCHO, Simón
SARTORI, Anacleto
SCHAPPIRO, David
SCHULER, Edmond
SCHWARTZ, Albert
SCHWODE
SEHALTSTE, Jumas
SEIPEL, Richard
SEPITZ, Hemich
SERRANO MARTIN, Ildefonso
SERRANO, Agustín
SERRANO, Tomás
SEVERI, Pasquale
SEVILLA MUÑOZ, Luis
SILVIO, Silveri
SIMON MAROT, Fernando
SOGHOMNIAN, Serop
SORIA TOMAS
SOTO, Plácido
SUDON, Marius
SUYAVUNA, Paul
SZYBYLSKI, Silvestre
TABORICH, Victor
TAIBAR, Pierre
TANDUY
TARISIO
TARRAZONA, Antonio
TASINOFF, Teofilo
THIELLEN, Jean
TONOR GATCHEFS, Gerge
TOPOUZI, Apostolo Georgien
TORREQUEBRADA, Jesus
TORRES GONZALEZ, Pedro
TORROUCHE PIERRE, Mohamed
TSCHERWENKA, Andreas Franz
ULRICH, Joseph
VAL, Francisco
VALCH, Eduardo
VALILLA, Valentin
VERNÉE, Thomas
VILLA MENCIA, Nicolás
VILLANUEVA GARBO, Raimundo
VILLEGAS, Pedro
VIRETT JAQ
VIVE, Vicente
VOIROT, Marcel
WESLER HERTZEL
ZAIG, Gracomo
ZARA SEVILLA