Batalla de Gandesa

Dates: 
25/06/1938 - 06/08/1938

Descripció: 
Enfrontament militar de principis d'abril de 1938 durant la Guerra Civil espanyola. La participació dels brigadistes internacionals va permetre l’evacuació republicana de material i homes a l'altra banda del riu Ebre. Tot i així, no es va poder evitar que el 3 d'abril caigués Gandesa i uns 140 brigadistes britànics van ser fets presoners. 

Escenaris bèl·lics: 
Ascó 
Barranc de la Mort 
Barranc d'en Pou 
Coll d'en Grau
Corbera 
Cota de la Mort   
Fanjoanes 
Gandesa 
Ginestar 
La Fatarella 
La Rebassada 
Mora d'Ebre 
Pinell de Brai 
Puig d'Àguila 
Riu Ebre 
Serra de Cavalls 
Serra de Pàndols 
Venta de Camposines 
Venta de Fuseller
Villalba dels Arcs 
Vinebre

Batalles i fronts relacionats:
Batalla de l'Ebre
Batalla de l'Ebre
Front d'Aragó

Enquadrament de les Brigades Internacionals:
Divisió 35 - 35 Divisió 
Brigada XV - Abraham Lincoln – Anglonordamericana
Brigada XIII – Dombrowski
Batalló Mickiewicz
Batalló Palafox
Batalló Rakosi
Batalló Hans Beimler
Batalló Edgar André
Batalló Zwölfte Februar
Batalló Mackenzie-Papineau - Canadian Battalion - Mac-Paps - Patrik Henry - Thomas Paine
Bateria Ana Pauker - Francobelga  
Companyia Naftalí Botwin
Batalló Lincoln - American Battalion - Lincoln-Washington

Brigadistes per enquadrament

Total de brigadistes relacionats: 395
ABOCHESKI, George
ABRAMSON, Nathan
ACEVEDO MONDRAGÓN, Servando
ACKEN, Edgar Lawrence
ADAMIC, Michael
AHO, Oscar
ALBERT, Reuben
ALEXIUK, Dmytro
ALFONSO GONZÁLEZ, Eugenio
ANDERSON, Erik Bernard
ANDERSSON, Karl Axel
ANEIROS SUBIRATS, Evelio
ANGUS, John
ARGIRAKIS, Mathew M.
ARIAS TORRES, Antonio
ARMIT, Andrew
ARTIN, Manadiaio
ARYIRAHO, Matthew
BACKMAN, Henry O.
BAILEY, Frank Thomas
BAMBERICK, Arthur James
BANDER, Max
BANNER, Charles
BARCELO FERRE, José
BARDOT, Henri
BATTISTATA, Quinto
BAYAN, Wolf
BAYER, Mathias
BEAULIEU, Albert
BEGELIA, Vladimir
BELTRAND VIEL, Pedro
BENTER, Michael
BERMAN, Raymond
BEVAN, Kenneth
BI, Daowen
BILKIS, Maurice
BIRSA, Anton
BJØRNEBOE, Bjørn
BLAIR, R.C.
BLANCO ABAD, Agustín
BLANCO PEÑA, Amador
BLANK, John
BLOCH, Walter
BLOOM, Maurice
BOYUK, William
BRALEY, Roger Lancaster
BREGEVIN, Marcel
BREWER, Jim
BRIER, Morris
BROMLEY, Thomas
BROZOVIĆ, Srećko Filip
BRUDLO, Fritz
BRUDZINSKI, Czeslaw
BUCKNELL, Leslie
BURNING, John
BURNS, Henry Anderson
BUTRIMAS, William
CABAET, Marcelo
CABARROU, Pierre
CAILLOCE, Gaston
CAILLON, André Roger
CAMPBELL, George
CARABOGLIA, Savas
CARBONELL, Jorge
CARIO, Henri
CARTOUX, Pierre André
CASALS OTERO, Roberto
CAUBET, Alfred
CAUCHIE, Joseph
CENCIAI, Adam
CESSON, Pierre
CHEN, Wen-Rao
CHRISTENSEN, Henry
CLARKE, Robert
CODOU, Roger
COHEN ABADÍA, Ernesto
COLÓN GONZÁLEZ, Gonzalo
CONROY, Roy E.
CORRALÈS, Roger
CORREA SALAS, Antonio
COSTA PEREIRA, Antonio
COVADIAS, Christos
CRAIN, Harry A.
CRISPIN, Walter Ernest
CRISTOFERO, George
CROMWELL, Frederick
CROSS, Donald E.
CROSS, Edward H.
CRUICKSHANK, Robert
CRUNELLE
CUNNINGHAM, Andrew
DAVIDSON, Thomas
DE DENTE, Joseph
DE MATEIS, Fortunato
DELANEY, Andrew
DELASSUS, Jules
DELATTRE, Kleber
DELAVAQUERIE, Joseph
DELBAERE, André Edmond
DELFOLLIE, Clodomir
DEMAIO, Anthony
DEMARET, Louis
DEMAS, Treamondophlis
DEMETROU, Demetres
DERMITOGLO, Lucas
DINARDI, John Alexander
DOMBROWSKI, Richard
DORAN, Dave
DOTY, Bennett Jeffries
DOUGAN, William
DUNCOMBE, Thomas
EBERHARD, Ende
ECONOMOU, John G.
ELLIOTT, Theodore
ÉNOUT, Gaston Octave
EPPELS, Wilhelm
EPSTEIN, Samuel
ERCEG, Michael
ESCOBAR, Francisco
ESTRADO, Roberto
EUCKER, Karl Wilhelm
FAJARDO, Mark
FEDERA, Ricardo
FELUCAGIS, Marten R.
FORTIS, Pavlos N.
FOUCEK, Albert
FRITZ, Mario
GARCÍA ÁLVAREZ, Ildefonso
GARCÍA NOYA, José María
GARCIA, Joseph
GARSES BESCOS, Pedro Manuel
GEORGIUS, Estiatros
GÓMEZ ORTIZ, Juan Bautista
GÓMEZ, Máximo
GONZÁLEZ PÉREZ, Enrique
GONZÁLEZ RODRÍGUEZ, Manuel
GORDON, Robert James
GOROSTIAGA, Dimitri
GRUBER, Bernhard
GUASCH LEÓN, Efraín
GUMAS, Constantino
HABER, Rudy
HACKBARTH, Herbert
HANSEN, Jørgen
HARNSON, Kenneth
HARPER, Wiley Emil.
HASLAN, Robert
HECKHAUSEN, Karl
HEEB, Harry Jack
HEINRICHER, Stanley Anthony
HELLMAN, David Leonard
HÉRAN, Robert Henri
HERRMANN, Max
HERSH, Arthur
HILGERT, Richard
HILL, Herbert
HOGENDORP, Jan L.
HOLLANBY, G.
HOLMES, Robert Hale Jr.
HOOTSEN, Arie
HOUSE, Edward
HUNT, Hugh Marxell
HUTCHINS, Jack
HUTTUNEN, John Edwin
ISZCUK, Stefan
JACKSON, Ray Jr.
JACKSON, William
JACQUAT, Pierre Albert
JOHNSON, Raymond Earl
KANTOLA, Olavi
KARLSSON, Hilding
KARLSSON, Kurt
KAUFMAN, Alfred Leo
KAUFMAN, Lewis
KAUTTO, Henning
KAZOGLIS, Peter
KEITH, Charles Lawrence
KELLER, Walter
KELLY, David Gillis
KELTER, W.
KERDIAK, Ivan
KIOKAS, Alexander
KOCH, Werner
KOHN, Stanley
KONDELL, Herman Leo
KOPLOWITZ, Morris
KORTVESY, John
KOUMOULLOU, Jacoves Michael
KRESSA, Constin
KROPF, Walter
KUKOWITSCH, Hans
KULL, Herbert
LAGUNAS, Simon
LAJURE, Omer
LAPITHIOTIS, Costas C.
LAUBE, Kurt
LAUKKONEN, Lauri A.
LENHART, Viktor
LERNER, Sol
LEUTZE, Herbert
LINDBERG, Harold F.
LIU, Jingtian
LOESCH, Victor M.
LÓPEZ CINTRÓN, Jules Herman
LÓPEZ ESTÉVEZ, Ángel
LÓPEZ, Angel
LORENZ, Francis
LORRAINE, Sidney H.
LOVEMAN, Eugene J.
LUND, Hans
MABROGIANNIS, Starby
MADEJAR, William
MAIGROT, Marcel Louis Henri
MAIL, John George
MAKI, Martin David
MAKROPOULOS, Kostas
MALE, Douglas Wayne
MALLON, Thomas John
MANN, Harold Mulford
MANNININEN, Robert
MANRIQUE, Agapito
MANSON, Burton Robert
MARAGISKIS, Spiros
MARBACHER, Joseph
MARCHUK , Walter
MARTÍNEZ IZQUIERDO, Martín
MARTÍNEZ MÁRQUEZ, Jorge
MASCELLI, Noëll
MASSIERA, Luc
MASSOT, Roger
MATHYER, Jean
MATTHEWS, Herbert (Gran Bretanya)
McDONALD, Joseph
McHUGH, James G.
MCILROY, Charles
McKAY, David
McLANDERS, Alex
McNEILL, James
MEROVICI, Isaac
MERRIMAN, Robert Hale
MEURS, Arnie
MÜLLER, Ernest Rudolf
MÜLLER, Fred
MÜLLER, Heinrich
MUNCH-PETERSEN, Gustaf
MURILLO PÉREZ, Leonardo
NELSON, John J.
NELSON, Joseph VanD
NELSON, Kenneth F.
NELSON, Marvin
NEMEC, Rudolf
NICOLAOU, Demidrus
NIVALA, Robert Kustav
NORIE, James L. Jr.
NOWICKI, Frank
NURI ANWAR, Rafael
O' SULLIVAN, Patrick
O'SULLIVAN, Patrick
OFSINK, Melvin
OHLSSON, Carl Martin
OLCIMO, Juan Taradilly
OLSEN, George
OLSSON, Emil
ORTON, Carl Fred Gutherz
OTT, Wilhelm
O´KANE, Walter Elmer
O’BRIEN, Sanford Byron
PANDELA, Eliadis
PANOS, John
PAPACOSTAS, Georgio Giovanni
PAPE, Andrew George
PARASIADES, Odescus
PAROCAI, Sandor
PARSONS, Francis
PASHAJI, Iljas
PATTERSON, Edward T.
PERAZA BARRIOS, Luis M.
PERRY, Leonard
PESO CEBALLOS, Manuel del
PETERSON, J.
PFLÜGER, Eduard
PLASCENCIO, Francisco
POLAK, Dick
POLANSKY, Samuel
POLICHEK, John
POULSEN, Viggo
POWERS, Vincent Arnold
POWLAK, Aulon
PRADELOUX, Guillaume
PRIOS, George Panagiotou
PURVIS, A.
RAACKE, Peter Ferdinand Edward
RADIN, Walter Jack
RAMATOWSKI, John Augustus
RAMI, Rose
RATZER, Engelbert
REAL ÁLVAREZ, José
REDDON, Emery
REGALADO MONTERO, Pedro
REISKY, Arnold
RIUTTA, Leo
ROACH, J.
ROBINSON, Bert
RODRÍGUEZ BOCANEGRA, Juan I.
RODRÍGUEZ GONZÁLEZ, Ralf
RODRÍGUEZ VALDÉS- CARRANZA, Rogelio
RODRÍGUEZ, Benigno
RODRÍGUEZ, Rafael
ROFF, R.
ROFFMAN, Joseph
ROSSIDES, George
SAIDON, Arthur
SAMUELS, Carl
SAURIOL, Jean
SCHNELL, K.
SCHORI, Hermann
SCHUBERT, David H.
SCHWAB, Ferdinand
SCHWARTZ, Max
SELBY, Vernon Romayne
SHAHINIAN, Harold
SHERIDAN, Fleming
SIEVE, Horace L.
SILVERMAN, Ivan A.
SKIFSTROM, John Raymond
SMITH, Albert (Estats Units)
SMITH, Chris
SMYTHE, Daniel
SORENSEN, Walter
STECK, Robert
STEINBERG, Charles
STEINBERG, Jacob
STEVENSON, Alwayn
STROM, Emanuel
SUÁREZ BALLESTEROS, Pedro
SÜSS, Egon
SZUPLAT, Josef
SØNDERGAARD, Poul
TABBUSH, Victor
TAFT, Anne
TALLIS, W.
TASSEFF, Michael
TAUB, Jack Isadore
TEICHMANN, Eckhardt
TENGREEN, Tage Erik Ingvar
THOMAIDAS, Menas
THOMPSON, Richard Chester
THURNER, Josef
TISCHBIERECK, Robert
TITLEMAN, Nathan
TODD, Robert Moore
TOGWELL, Walter
TORRES DIEZ, Armando
TORRES REQUEJA, Enrique
TOURUNEN, Sulo
TUPPER, Patrick
TZAREF, Ángel
USERA BATTASTINI, Vicente
VALDÉS LAGUARDIA, Pablo
VALLE CLOSA, Ricardo
VARVARITSA, Ramis
VENTURELLI, Armando
VIAGGI, Mario
VIGGIANI, Rocco Carlo
VILYKKE, Jørgen
VINOVICH, Georges Lawrence
VOKOS, John
VRETTOS, Dionysios L.
VUKELITCH, Nicholas
WAGNER, Hans [mort 1938]
WAGNER, Josef
WALKE, Stefan
WALLACH, David Hyman "Hy."
WALLINGFORD, George Truitt
WALZUN, Ivan
WANDZILAK, John
WARDLAW, Ralph Wilkinson
WARDLE, Robert
WATKINS, Franklin Lee
WEBER, Robert R.
WEIGL, Franz
WEIL, Max
WEIR, Harry Oscar
WEISS, Jacob
WELSBY, Frank Maximilian
WEST, Wilfred
WOLF, Christian
WOLFF, Milton
WOLSKI, Yozch
YAKATOS, Nathan
YOUNG, Joseph Lafayette
ZAMARET, Joseph
ZHANG, Ruishu
ZIMMERMANN, Heinrich
ZUMBIMUNI. Elefteri