MARTÍNEZ NIETO, Miguel

Home
Paraules clau: 
Àlies del brigadista: 
MARTÍNEZ NIETO, Néstor Miguel
País de procedència: 
Espanya
Lloc de naixement d'aquest brigadista: 
Tébar (Cuenca)
Data de naixement d'aquest brigadista: 
8/10/1912
Lloc de defunció d'aquest brigadista: 
Madrid
Data de la defunció d'aquest brigadista: 
3/12/1973
Cos de l'exèrcit: 
Terra
Divisió_Agrupació: 
Anys/mesos de la seva estada a Espanya: 
  • 1936
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1937
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1938
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1939
    • Gener
    • Febrer
    • Març
Més informació: 

# Oficinista i viatjant de comerç durant la seva joventut, després empresari industrial. 
# La seva família s’establí a Elda, encara que durant un breu període de temps va viure a Albacete.
# Al 1929 ingressà a les Joventuts Socialistes i dos anys més tard a la UGT.
#  Formà part de la redacció del diari Rebelión, órgano de las Juventud Socialista, on publica un article titulat "Contra la guerra".
# El 28/7/1936 s’incorporà voluntàriament a l’Exèrcit Popular i va ser destinat al Batalló Largo Caballero de la Columna Mangada a Madrid. 
# L’agost de 1936 va obtenir el grau de Sargent i al gener de 1937 el de Tinent a l’Escola d’Oficials de València.
# Al juny de 1937 es destinat al Front d’Aragó com a Cap de Metralladores del 3r Batalló de la XII Brigada Internacional (Batalló Figlio). Participà a la Batalla de Brunete.
# El 2/8/1937va obtenir el Grau de Capità i passà a exercir com a Cap d’Operacions de la XII Brigada Internacional.
# L’octubre de 1937 fou destinat com a professor a l’Escola d’Oficials de la 45 Divisió a Tamarit de Llitera (Osca). 
# Del gener al març de 1938 fou director adjunt del Camp d’Instrucció de Quintanar de la República (Cuenca).
# El 18/4/1938 fou nomenat Cap de l’Estat Major de la CXXIX Brigada Internacional. 
# El 24/7/1938 fou nomenat Cap del Batalló Masaryk i el 10/8/1938 va resultar ferit en un combat.
# Acabada la Guerra, amb 27 anys, va ser detingut  el 4/4/1939 i posat a disposició judicial del Jutjat permanent de Novelda. Va ser condemnat a mort el 12/6/1939, la pena fou commutada per 30 anys de reclusió menor.
# Va estar internat a Novelda (Alicante), al Reformatori d’Adults també d’Alacant i finalment el van traslladar a la presó de Dueso-Santoña el 15/6/1940. 
# El 6/10/1943 va sortir de la presó amb llibertat condicional, però amb pena de desterrament. Per aquest motiu, mai més tornà a Elda i s’instal·là a Madrid. 
# Durant aquests anys es va casar i va tenir dos fills. Després d’un inicis complicats, desenvolupà una important carrera empresarial fins a la seva mort, el 3/12/1973, a causa d’un incendi en una de les seves fàbriques.

Access URI: