Esquerra
Dreta

LONGO, Luigi

Home

Pestanyes

Dades del brigadista
Àlies del brigadista: 
COSTA
FABIO
GALLO, Luigi
GATTI, Luigi
LONGI, Luigi
MARESCIALLO DI FERRO [a]
LONGO-GALLO, Luigi
País de naixement/procedència: 
Itàlia
Lloc de naixement: 
Fubine Monferrato (Al)
Data de naixement: 
15/03/1900
Lloc de defunció: 
Roma
Data de defunció: 
16/10/1980
Cos de l'exèrcit: 
Terra
Divisió_Agrupació: 
Anys/mesos de la seva estada a Espanya: 
    • G
    • F
    • M
    • A
    • M
    • J
    • J
    • A
    • S
    • O
    • N
    • D
  • 1936
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
  • 1937
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
  • 1938
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
    • Octubre
  • 1939
    • Octubre
    • Octubre
    • Març
Més informació: 
  • Responsable, juntament amb altres, del Comitè de París de la Central de Coordinació de París
  • Comissari polític de la XII Brigada Internacional (9.11.1936 -8.12.1936)
  • Comissari General Inspector de les Brigadas Internacionals (Comissaria Política de la Base de Albacete) (8.12.1936 - 4.2.1939)
  • Comandant de la 35 Divisió (13.3.1938)
  • Abans de començar la guerra havia rebut formació militar a l'Acadèmia de Frunze de Moscou
  • Membre del PCE i de la Komintern des del 1933. Enviat a Espanya quan va esclatar la guerra civil
  • Jerarca del Partit Comunista Italià
  • Va prendre part en l'eliminació de les col·lectivitats agràries anarquistes a l'Aragó, seguint les directrius de la Komintern
  • Formà part del Comitè d' Organització de les Brigades Internacionals a Espanya (Albacete) i del Comitè de Presentació al Govern Republicà
  • El Comitè de Coordinació i Investigació de la Central de Coordinació de París estava ubicat a: 1, Cité Paradis, París, 10 - 38, rue Châteaudun [seu del PCF], París 9
  • Substituït per Gustav Regler al capdavant de la XII Brigada Internacional
  • Durant la II Guerra Mundial va participar a la Resistència i l' any 1964 es convertí en el secretari general del PCI
  • Quan acaba la II Guerra Mundial, fou nomenat General de l'Exèrcit Soviètic
  • Abandonà Espanya (passà la frontera) el 4.2.1939
  • L'any 1970 va ser expulsat del PCE per Carrillo i va retornar-hi l'any 1986, després de la caiguda d'aquest
Fonts documentals