Esquerra
Designació específica: 
Divisió
Dreta

Divisió 45 - 45 Divisió

FORMACIÓ:
(9.6.1937 - 24.6.1937):
6 tancs
3 bateries d' artilleria
Grups d' artilleria antitanc del 45
Aviació
2 companyies de sapadors
XII Brigada Internacional
CL Brigada Internacional
29 Divisió del POUM (una part)
IXL Brigada Espanyola
2 Batallons de la 28 Divisió Ascaso
Batalló Rojo y Negro de la CLIII Brigada Espanyola
Batalló della Morte
(24.6.1937 - 4.8.1937):
22 tancs
I Grup Artilleria Skoda
XII Brigada Internacional
CL Brigada internacional
(4.8.1937 - 10.10.1937):
I Grup Artilleria Skoda
Batalló de Sapadors
XII Brigada internacional
XIII Brigada Internacional
Batalló Djakovic
(11.10.1937 - 19.10.1937):
Tots els anteriors menys el Batalló de Sapadors i més la XV Brigada Internacional
(19.10.1937 - 2.2.1938):
I Grup Artilleria Skoda
Esquadró de Caballeria
XII Brigada internacional
XIII Brigada Internacional
Agrupació de Reserva de la Divisió
(3.2.1938 - 13.2.1938):
Tots els anteriors més la Brigada d' Instrucció aquartelada a Tamarite 
5 Batallons Espanyols de Tancs
(13.2.1938 - 4.3.1938):
L' Agrupació de Reserva es converteix en CXXXIX Brigada Internacional
(4.3.1938 - 27.3.1938):
I Grup d' Artilleria Skoda
Caballeria
XII Brigada Internacional
XIV Brigada Internacional
CXXIC Brigada Internacional
XXXIX Brigada Espanyola (reforç)
Batalló Divisionari
Companyia de Metralladores
(28.3.1938 - 19.4.1938):
Igual que l'anterior menys la CXXIX Brigada Internacional
(19.4.1938 - 25.9.1938):
I Grup d'Artilleria Skoda
XII Brigada Internacional
XIV Brigada Internacional
CXXXVII Brigada Espanyola
CXXXIX Brigada Espanyola
Batalló Divisionari Txec-Balcànic

ENQUADRAMENT:
Agrupació Nord (Osca) (10.6.1937 - 24.6.1937)
XVIII Cos de l'Exèrcit (Jurado) (4.7.1937 - 4.8.1937)
V Cos de l'Exèrcit (Líster) (6. 1938 - 29.8.1938)
XV Cos de l'Exèrcit (Tagüeña) (29.8.1938 - 25.9.1938)

ACTUACIONS:
Formació (31.3.1937 - 24.5.1937)
Preparació Batalla d'Osca (24.5.1937 - 9.6.1937)
Batalla d'Osca (10.6.1937 - 24.6.1937)
Repòs, trasllat i concentració a Torrelodones-Galapagar (24.6.1937 - 4.7.1937)
Batalla de Brunete (4.7.1937 - 4.8.1937)
Repòs (4.8.1937 - 16.8.1937)
Anada a Aragó des de la Base de Loma Negra, Loma Antón i Plana Berao (17.8.1937 - 21.8.1937)
Batalla de Belchite (22.8.1937-29.8.1937)
Segona línia. Escatrón. Samper de Calanda (29.8.1937 - 10.10.1937)
Ofensiva de Fuentes de Ebro (11.10.1937 - 19.10.1937)
Organització a Urrea de Gaén i Tamarite de Litera (20.10.1937 - 30.1.1938)
Cap a Sierras Quemadas (30.1.1938 - 2.2. 1938)
Atac i segona línia (3.2.1938 - 11.3.1938)
Cap a Aragó (11.3. 1938 - 14.3.1938)
Desbandada d'Aragó (15.3.1938 - 19.4.1938)
Repòs i preparació per a la Batalla de l'Ebre (20.4.1938 - 24.7.1938)
Batalla de l'Ebre (25.7.1938 - 25.9.1938), desmobilització