Brigada XI - Thaelmann - Hans Beimler

Designació específica: 
Brigada

CARACTERÍSTIQUES:

El dia 22.10.1936 es va constituir amb la numeració de la IX Brigada, prenent la numeració definitiva el dia 1.11.1936. A partir de la Batalla del Jarama es coneixerà com la Thaelmann i més endavant (juliol 1937) com la Hans Beimler, encara que sempre va predominar el nom de Thaelmann.

Els seus components al principi eren alemanys, francesos, polonesos i alguns grups de iugoslaus enviats per Josip Broz-Tito. Més endavant serà la brigada alemanya per antonomàsia.

FORMACIÓ:

(22.10.1936 - 26.10.1936):
Batalló Edgar André
Batalló Commune de París
Batalló Garibaldi
(26.2.1936 - 1.11.1936):
Tots els anteriors i el Batalló Dombrowski
(1.11.1936 - 28.11.1936):
Els anteriors menys el Batalló Garibaldi
(28.11.1936 - 7-12.1936):
El Batalló Thaelmann substitueix al Batalló Dombrowski i s'afageix el Batalló espanyol Astúries-Heredia
(7.12.1936 - 14.1.1937):
S'afegeixen i queden absorbits  el Batalló Louise Michel I i el Batalló John Scheer
(14.1.1937 -31.1.1937):
Més de 500 brigadistes per cobrir les baixes i els batallons espanyols Madrid 1 i Pacífic
(1.2.1937 - 4.1937):
Batalló Edgar André
Batalló Commune de París
Batalló Thaelmann
Batalló Pasionària
Companyia Escandinava
(4.1937 - 27.6.1937):
Menys el Batalló Pasionaria i el Batalló Hans Beimler va substituir al Commune de París
(28.6.1937 - 28.12.1937):
S'afegeix el Zwölfte Februar, dos batallons espanyols i un esquadró de cavalleria internacional
(28.6.1937 - 4.8.1937):
S'afegeix una bateria antitanc, la Francobelga, La Pasionaria i la Junta de Disciplina (Los Pioneros)
(29.12.1937 - 19.2.1938):
S'afegeix una companyia catalana
(19.2.1938 - 23.9.1938):
Companyia de Transports
Companyia sanitària
Companyia d'armament pesat
Bateria Antitanc
Companyia de Transmissions
Cavalleria
Companyia de Sapadors
Els quatre batallons internacionals amb una companyia holandesa i una escandinava.

ENQUADRAMENT:
Divisió Kleber (20.11.1936 - 4.2.1937)
Divisió B (15.2.1937 - 23.2.1937)
Divisió 11 (8.3.1937 - 23.3.1937)
Divisió 35 (30.6.1937 -23.9.1938)
Agrupació Torunczyk (21.1.1939 - 9.2.1939)

ACTUACIONS:
Organització i entrenament (22.10.1936 - 4.11. 1936)
Concentarció a Vallecas i Vicálvaro (4.11.1936 -7.11.1936)
Desfilada Gran Via de Madrid. Zona Húmera-Pozuelo (8.11.1936)
Defensa de Madrid (8.11.1936 - 20.11.1936)
Relleu per la XII Brigada Internacional (20.11.1936 - 28.11.1936)
Ciutat Universitària (28.11.1936 - 7.12.1936)
Descans a El Pardo (7.12. 1936 - 15.12.1936)
Batalla de Boadilla (15.12.1936 – 24.12.1936)
Descans a la Moraleja (24.12.1936 – 2.1.1937)
Batalla de Majadahonda (2.1.1937 – 7.1.1937)
Fuencarral (8.1.1937)
Descans en la Moraleja (8.1.1937 - 14.1.1937)
Descans en Murcia (14.1.1937 – 6.2.1937)
Cap a Villarrubia (7.2.1937)
Batalla del Jarama (8.2.1937 – 27.2.1937)
Descans a El Escorial (28.2.1937 – 8.3.1937)
Batalla de Guadalajara (8.3.1937 – 23.3.1937)
Descans a Fuencarral (24.3.1937 – 9.4.1937)
Garabitas (9.4.1937 – 19.4.1937)
Organització (19.4.1937 – 10.6.1937)
Monte Picarón (10.6.1937 – 11.6.1937)
Descans (11.6.1937 – 28.6.1937)
Batalla de Brunete (28.6.1937 – 28.7.1937)
Descans a Torrelodones, Colmenarejo i Galapagar (28.7.1937 – 16.8.1937)
Batalla de Belchite (19.8.1937 – 22.10.1937)
Descans (22.10.1937 – 2.11.1937)
Acció local a Aragó (3.11.1937)
Descans (4.11.1937 – 21.12.1937)
Batalla de Terol (22.12.1937 – 22 2 1938)
Reorganització (22.2.1938 – 6.3.1938)
Desbandada d’Aragó (7.3.1938 – 15.4.1938)
Relleu 15.4.1938 – 31.5.1938)
Concentració (1.6.1938 – 24.7.1938)
Batalla de l’Ebre (25.7.1938 – 23.11.1938)
Desmobilització
Defensa de Catalunya, 1360 homes (21.1 1939 – 9.2.1939)
Pas de la frontera

NOM:
Ernst Thälmann (16 d’abril del 1886 – 18 d’agost del 1944) fou el líder del Partit Comunista d’Alemanya (KPD) durant bona part de la República de Weimar. Fou detingut per la Gestapo el 1933 i romangué pres durant onze anys, abans de ser afusellat a Buchenwald seguint ordres d’Adolf Hitler el 1944.

Hans Beimler (Munic, 2 de juliol de 1895 – Madrid, 1 de desembre de 1936) fou un comunista alemany, membre del Comitè central del Partit Comunista d’Alemanya, diputat al Reichstag i comissari polític del batalló Thälmann de la XII Brigada Internacional.