Esquerra
Designació específica: 
Batalló
Dreta

Batalló Rakosi | Grup Rakosi

CARACTERÍSTIQUES:
El Grup Rakosi estava integrat per combatents hongaresos, alguns atletes de l’Olimpíada Popular. Va formar part de la Centúria Internacional de la Columna de Ferro de les JSU catalanes, que lluitaven als fronts d’Aragó. El seu comissari i secretari fou l’hongarès Firtos (Lazlo Rajk). Va constituir el nucli del Batalló del mateix nom de les Brigades Internacionales. 

El Batalló Rakosi és el número 51 de l'Exèrcit Popular. Els seus membres eren majoritàriament hongaresos; també hi havia txecs, tàrtars del Turquestan, ucraïnesos i polonesos (molts d'ells jueus).

ENQUADRAMENT:
Independent, entre les forces de la 27a. Divisió Carles Marx, del PSUC (12.4.1937 - 27.5.1937)
CL Brigada Internacional (27.5.1937 - 4.8.1937)
XIII Brigada Internacional (4.8.1937 - 23.9.1937)
XIII Brigada Internacional, reorganitzada (26.1.1939 - 9.2.1939)

ACTUACIONS:
Santa Quitèria (Osca) (12.4.1937 - 13.4.1937)
Repòs (13.4.1937 - 10.6.1937)
Ofensiva d'Osca (11.6.1937 - 21.6.1937)
Repòs a Tortosa (22.6.1937 - 28.6.1937)
Batalla de Brunete (28.6.1937 - 15.7.1937)
Repòs (5.8.1937 - 16.8.1937)
Batalla de Belchite (17.8.1937 - 29.1.1938)
Desbandada d'Aragó (9.3.1938 - 4.4.1938)
Pas de l'Ebre (25.7.1938 - 22.9.1938)
Desmobilització
Defensa de Catalunya (26.1.1939 - 9.2.1939)

NOM:
Mátyás Rosenfeld Rákosi (Ada, avui a Voivodina, Sèrbia, 14.3.1892 – Nijni Nóvgorod, Rússia, 5.2.1971), fou un polític comunista que, entre 1945 i 1956, dirigí Hongria; se'l recorda com un dels estalinistes més rígids i dogmàtics.