Esquerra
Designació específica: 
Batalló
Dreta

Batalló Dimitrov | Doce Lenguas

CARACTERÍSTIQUES:
És el Batalló núm. 18 dels interbrigadistes i el 59 de l'Exèrcit Popular. Estava format principalment per balcànics (búlgars, romanesos, hongaresos, iugoslaus, montenegrins, albanesos i grecs) i també per polonesos, txecoslovacs i alguns grups d'alemanys, austríacs i italians.

FORMACIÓ:
Formació inicial:
Primera Companyia Balcànica-russa Matej Gubec
Segona Companyia Polonesa
Tercera Companyia Italiana, nucli del tercer batalló de la XII BI
Formació posterior, a la CXXIX Brigada Internacional:
Primera Companyia Matej Gubec
Segona Companyia T.G. Masaryka
Tercera Companyia Klement Gotwald
Cuarta Companyia, de metralladores, Jan Zizkov de Trocnova

ENQUADRAMENT:
XV Brigada Internacional (31.1.1937 - 20.9.1937)
Agrupació de Reserva de la 45 DI (20.9.1937 - 13.2.1938)
CXXIX Brigada Internacional (13.2.1938 - 5.10.1938)

ACTUACIONS:
Organització (31.1.1937 - 6.2.1937)
Batalla del Jarama (6.2.1937 - 9.4.1937)
Ofensiva Garabitas (9.4.1937 - 19.4.1937)
Front del Jarama (20.4.1937 - 5.5.1937)
Cap del Pont de Toledo (6.5.1937 - 10.5.1937)
Front del Jarama (11.5.1937 - 30.5.1937)
Repòs a Alcalà d'Henares (31.5.1937 - 28.6.1937)
Batalla de Brunete (28.6.1937 - 28.7.1937)
Repòs (28.7.1937 - 17.8.1937)
Batalla de Belchite (17.8.1937 - 20.9.1937)
Repòs a Binèfar i Tamarite (20.10.1937 - 6.2.1938)
Extremadura (6.2.1938 - 18.3.1938)
Desbandada d'Aragó (18.31938 - 17.4.1938)
Retirada de Llevant (17.4.1938 - 5.10.1938)
Desmobilització
Defensa de Catalunya (26.1.1939 – 9.2.1939
Pas de la frontera

NOM:
Gueorgui Dimitrov Mikhàilov, (Kovachevtsi, 18.6.1882 – Barvikha, 2.7.1949) fou un polític comunista búlgar, Primer Ministre de Bulgària entre 1946 i 1949. Liderà la Internacional Comunista («Comintern»), sota l'època de Stalin, entre 1934 i 1943.