Esquerra
Dreta

AVEZARD, Marcel Gustave

Home

Pestanyes

Dades del brigadista
Àlies del brigadista: 
AVEZARD, Marcel
País de naixement/procedència: 
França
Lloc de naixement: 
París
Data de naixement: 
5/10/1909
Lloc de defunció: 
Saint-Amand-Montrond (Cher)
Data de defunció: 
28/06/1986
Cos de l'exèrcit: 
Terra
Base i altres aspectes de l'enquadrament militar: 
Anys/mesos de la seva estada a Espanya: 
    • G
    • F
    • M
    • A
    • M
    • J
    • J
    • A
    • S
    • O
    • N
    • D
  • 1936
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1937
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1938
    • Gener
    • Febrer
    • Març
    • Abril
    • Maig
    • Juny
    • Juliol
    • Agost
    • Setembre
    • Octubre
    • Novembre
    • Desembre
  • 1939
    • Gener
    • Febrer
    • Març
Més informació: 
  • Des de 1922 fins a finals de 1930, va treballar en diversos treballs d'impressió i es va fer membre del sindicat.
  • S'afilià a la Confédération Générale du Travail Unitaire (CGTU) l'any 1930 i després a la CGT, quan es van fusionar. 
  • Va estar diverses vegades  a la presó, per desordre públic.
  • A partir de 1930 es dedicarà íntegrament a Secours Rouge International i assumirà cada cop més responsabilitats. 
  • Va arribar a Espanya el 24/2/1937, amb cotxe i després amb autocar. 
  • Va ser assignat, com a Comissari Polític, a la Companyia de Treball i Reeduccaió de "Vila Maruja" a Albacete. 
  • El 1/5/1937 fou enviat a la Delegació de València. 
  • Adscrit a la XIV Brigada, com a adjunt de François Vittori, del 10/10/1937 al 31/11/1937. 
  • Participà en els combats de Cuesta de la Reina (Batalla del Jarama)
  • Va obtenir un permís de dos mesos, del 2/12/1937 al 2/2/1938.  
  • Quan va tornar, fou destinat a Villanueva de la Jara i a Madrid. 
  • Del 23/3/1938 al 26/10/1938, va ser Comissari Polític a Figueras. 
  • Quan va tornar a França, fou membre de la Resistència amb el pseudònim de "Simon". 
Fonts documentals